Kubek nespokojen se schůzkou u Julínka

Titulní obrázek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek nebyl spokojen se včerejší schůzkou s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem.
„Pan ministr měl na lékařskou komoru pouze jednu hodinu po měsíci, kdy je ve funkci, a to ještě schůzka byla společná s prezidenty lékárnické a stomatologické komory,“ prohlásil po jednání Kubek…

Dlouhodobý rozkol mezi prezidenty komor se projevil i na této schůzce, kterou Julínek označil za informativní. Zatímco Kubek plně podpořil vyhlášku o rámcových smlouvách, která dává pacientům jistotu, že budou léčeni u svého lékaře, prezident lékárníků Lubomír Chudoba a zubařů Jiří Pekárek požadují její okamžité zrušení.

Ministr tyto rozporuplné požadavky komentoval slovy: „Necítím se být mlýnským kamenem mezi prezidenty komor. Norma je v rozporu se zákonem, a proto vydám jinou.“

Kubek ho ale vyzval, aby počkal na rozhodnutí Ústavního soudu, který se má normou zabývat. Ministr to odmítl s tím, že by „protahoval nejistotu lékařů“, a to nechce. Rád by, aby si smlouvy lékaři dohadovali s pojišťovnami sami.

Třicet požadavků

Kubek předložil ministrovi třicet požadavků. Mezi nimi například

* zvýšení plateb státu za jeho pojištěnce

* vytvoření zdravotní daně, do níž by se přesunula část výnosů spotřební daně na tabák a alkohol. Šlo by o dvacet haléřů z jedné cigarety, což by zdravotnictví mělo přinést za rok čtyři miliardy korun.

Kubek také chce zrušení paragrafu 11 zdravotního zákona, který je znám jako tzv. paragraf bývalé poslankyně ČSSD Fišerové. Podle něho zdravotnické zařízení nesmí za zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění ani v souvislosti s jejím poskytováním přijímat úhradu. Julínek uvedl, že tímto paragrafem se zabývat bude, ale znamená to otevření celého zákona.

Prezident lékárníků Chudoba Právu řekl, že on by mohl přednést třeba padesát požadavků na ministra, ale myslí si, že v tuto chvíli to nemá smysl. „Chceme vytvořit určité zásady pro zdravotnictví, které by se neměnily s každou politickou stranou, která bude vládnout,“ řekl Chudoba.

Komise pro zdravotnictví

On i Pekárek už byli u Julínka podruhé, protože před několika dny je ministr přijal coby členy krizového štábu lékárníků a lékařů. Kubek si postěžoval, že se s Julínkem sešel poprvé.

Julínek Právu potvrdil, že chce vytvořit komisi pro zdravotnictví, podobnou jako byla pro důchodovou reformu, tedy napříč politickým spektrem.

„Byli by v ní sociologové, ekonomové, odborníci na zdravotní péči. Vytvořili by základní analytický materiál, který by ukázal, jak na tom je české zdravotnictví a jaké jsou jeho problémy vzhledem k evropským požadavkům. Nato by zasedli politici a posoudili vše,“ řekl Julínek. Dodal, že doufá, že politické strany k tomu přistoupí „odborně a věcně a nebudou to zneužívat k politickému boji“.

Právo

Kubek nespokojen se schůzkou u Julínka
Ohodnoťte tento článek!