Přejít na obsah

Kubek: Novela o lécích je neuvěřitelná drzost

zpět
28.5.2010
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Předvolební boj se přenesl i mezi prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou (nominantka ODS). Kubek totiž ostře napadl novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, s níž v minulých dnech Jurásková přišla.

Návrh novely přináší řadu změn ve stanovování cen léčiv a jejich úhrad. Podle Juráskové by měla snížit maximální cenu léčiv a umožnit i snadnější vstup levných generik na český trh. Kubka toto tvrzení ale rozčílilo.

„Je to neuvěřitelná drzost. Těsně před volbami oznámilo ministerstvo, že připravilo novelu zákona, kterou poslanci ani nezačnou projednávat. Proč ji nepřipravilo dříve?“ položil otázku Kubek. Podle prezidenta ČLK ministerstvo zdravotnictví se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) „vítězoslavně oznamují“, že revizí úhrad léků k 1. červnu provedly již u 1800 položek a tím zdravotnictví ušetřily 3,4 miliardy korun. „Zákon ale přikazuje provést revizi u všech 9000 položek, a to již do konce roku 2008. SÚKL tedy katastrofálně zklamal,“ tvrdí Kubek.

„Můžeme jen odhadovat, o kolik miliard korun pacienty a české zdravotnictví připravilo toto ignorování platného zákona ústavem i ministerstvem zdravotnictví. Jde o exemplární případ, jak neschopnost a všehoschopnost politiků způsobuje devastaci veřejných financí a okrádání daňových poplatníků,“ prohlásil dále Kubek.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš k tomu Právu řekl: „Úkol se nedal zvládnout. Firmy i pojišťovny se odvolaly a odvolávají a to dobu uzavření správních řízení protahuje.“ Jurásková ale návrh novely vidí jinak: „Rozšíří se referenční koš zemí, ze kterých se vybírají a posuzují ceny léčiv, a tím dojde i ke snížení maximálních cen léčiv v České republice.“

Rozdíl doplatí pacienti

Podle Juráskové má novela zavést soutěže o nejnižší cenu, kdy výherci bude nabídnuta exkluzivita na trhu, bude-li zároveň garantovat plné pokrytí potřeb trhu v ČR. Pacienti ovšem musejí počítat s tím, že ceny stejných léků se budou lišit v lékárnách nejméně po celý rok, do kdy SÚKL revizi všech léků má provést. Lékárníci totiž doprodávají staré zásoby, a než přijdou nové s novými cenami, pacienti rozdíl doplatí.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Kubek: Novela o lécích je neuvěřitelná drzost

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kubek: Novela o lécích je neuvěřitelná drzost

Komentáře

další 4 komentáře
Jiri Wicherek Hmmm,  | 29. 05. 2010 05:48

Tak se ukazuje, jake jsou priority pro MZd, kdo ve skutecnosti na MZd. vladne. Viz: http://www.novinky.cz/domaci/201654-mladi-lekari-ods-volit-nebudeme-ministryne-juraskova-nam-lhala.html

Jiri Wicherek Kubek: Novela o lécích je neuvěřitelná drzost  | 28. 05. 2010 14:04

Hmmm, pekne prosim, kterehopak roku toho 15.zari byl ten MUDr. Michal Sojka odvolan z funkce ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)? Jakou ma konkretni odpovednost za ono neprovedeni revizí úhrad léků SUKLem do konce roku 2008? Jak se , pekne prosim, na onom neprovedeni revizí úhrad léků SUKLem do konce roku 2008 podili skutecnost, ze MUDr. Sojka byl pred lety jmenován do čela ústavu bez výběrového řízení a bez znalostí i zkušeností, které nový ministr Tomáš Julínek vyžadoval od člověka pověřeného řízením tak významné státní autority pro oblast lékové politiky, jakou je SÚKL? No, kdyz uz jste to tema otevrel a mate zrejme pomerne presne informace, jake dalsi tak významné autority pro oblast politiky zemedelske, skolske, umelecke, dopravni... byly jmenovány do čela prislusnych ústavů a dalsich instituci bez výběrového řízení a bez znalostí i zkušeností? A vratim-li se zpet ke zdravotnictvi a jeho rizeni, jakymi výběrovymi řízeními prosli, jakymi se prokazali znalostmi a zkušenostmi pri řízení tak významné státní autority pro oblast zdravotnictvi jakou je MZd., napr. pani exministryne Filippiova, Bc. Snajdr, Dr. Hellerova...?

Jiri Wicherek Rozdil v pristupu  | 28. 05. 2010 13:38

k nakladum na leky a na mzdy zdravotnickeho personalu, jejich dopadum na dostupnost leku a personalni situaci (v nemocnicih najme) je do oci bijici. Na uhradu nakladu na leky se vzdy penize nasly (a nejspise i nadale najdou), neumerna vyse nakladu na leky v dusledku liknavosti SUKLu, poztazmo MZd, nikoho ze zodpovednych nevzrusuje, problemy s nedostatkem leku nejsou. Naopak, lecive prostredky jsou "centralne" nakupovany bez prilisneho ohledu na cenu a mnozstvi, natoz pak na smysluplnost - viz napr. antivirotika (o očk. latkach ani nemluve) pri tzv. praseci chripce. Na uhradu mzdovych nakladu se penize nachazeji ztuha, resp. nelze je stale nalezt (a nejspise se i nadale nenajdou), umernosti nakladu na mzdy se nikdo nezabyva, jejich zvyseni v dusledku neci liknavosti nelze ocekavat, jsou problemy s nedostatkem lekaru a sester, smysluplnosti jejich ziskavani, cenou jejich prace... se nikdo prilis nezabyva. Navyseni nekterych mzdovych nakladu je sice dokonce "centralne" ohlaseno, zajisteni prislusneho financniho kryti tohoto navyseni vsak "vazne" - viz napr. navyseni mezd sestram. Porovnavanim cen leku u nas a na zapad od nas se nikdo prilis nezabyva, ceny leku u nas srovnatelne s cenami leku v zemi puvodu jsou povazovany za umerne, odpovidajici, normalni... Porovnavani vyse mezd zdravotniku u nas a na zapad od nas je povazovano za neumerne, neodpovidajici, nenormalni... Na nove leky s novymi cenami se penize vzdy najdou, na mzdy lekaru a sester nikdy "nejsou penize". Jak je patrno, narust nakladu na leky nikoho ze zodpovednych nikdy prilis nevzrusoval a nevzrusuje, byt je podstatne progresivnejsi, nez narust nakladu na mzdy. Na mzdy, pripadne na jejich narust, se penize hledaji velmi obtizne, resp. nelze je vubec nalezt. Logika tohoto pristupu se jevi zrejmou. Uhrada nakladu na leky je brana trzne, da se na ni neco "trhnout", jejich uhrada je "kontinualne zajistovana", na jejich uhrade "nekomu zalezi". jejich vyse, pripadne narust, je zodpovednymi prijiman, kdyz ne primo s "urcitym zajmem", pak zcela jiste s bohorovnym klidem. Uhrada nakladu na mzdy je brana trzne, az kdyz je personalni situace naprosto katastroficka, kdy uz ani za "trzni mzdy" nelze prislusny personal zajistit. Na mzdach se totiz neda nic "trhnout", jejich uhrada je brana jako "nutne zlo", na jejich uhrade nikomu ze zodpovednych prilis "nezalezi", jejich, okolnostmi prece jen vynucene, zvyseni je spise, nez "zdrojem uspokojeni" zodpovednymi vnimano se znepokojenim. Z pohledu zdravotniku jde tedy "jen" o jedno - zmenit "zainteresovanost" zodpovednych. Jsem presvedcen, ze kdyby byli zodpovedni "zainteresovani" na zajisteni personalu peci o ziskani prostredku k uhrade mzdovych nakladu zdravotniku (na jejich navyseni pak najme), alespon tak, jako jsou "zainteresovani" na zajisteni uhrady leku, byl by problem nedostatku zdravotnickeho personalu u nas do znacne miry, ne-li dokonce zcela, zahy vyresen.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné