Kubek: Tato vláda každého doktora připraví až o 50 tisíc korun

Máme zkalkulováno, že oddálení platnosti 16třídní tabulky bude znamenat, že každý lékař se příští rok stane nedobrovolným dárcem 40 až 50 tisíc korun do státního rozpočtu…

PŘEDSEDA LÉKAŘSKÉHO ODBOROVÉHO KLUBU-SVAZU ČESKÝCH LÉKAŘŮ MILAN KUBEK:

* Vláda se dohodla s odboráři rozpočtových a příspěvkových organizací, že v důsledku povodní odloží o rok zavedení 16třídního systému odměňování, a tudíž i plánované 13procentní zvýšení platů v roce 2003. Platy lékařů, učitelů a dalších státních zaměstnanců se tedy podle dohody mají v příštím roce zvýšit jen o sedm procent. Co tomu říkáte vy lékaři?

Že to je pro nás nepřijatelně málo. Už druhé odsunutí platnosti 16třídní tabulky považujeme za politickou chybu a za plivnutí do tváře voličům ČSSD. Protože převážná většina zaměstnanců veřejného sektoru volila ČSSD a takto se jim vláda odvděčila. Povodeň je totiž celonárodní katastrofa, za kterou lékaři, zdravotní sestry a učitelé nemohou. Nemohou tedy její následky nést pouze zdravotníci, učitelé atd. Nehledě na to, že někteří z nich jsou i mezi postiženými.

* Říkáte, že sedmiprocentní zvýšení je pro vás nepřijatelné. Co s tím?

Máme zkalkulováno, že oddálení platnosti té 16třídní tabulky bude znamenat, že každý lékař se příští rok stane nedobrovolným dárcem 40 až 50 tisíc korun do státního rozpočtu. Prostě vláda každého lékaře připravila o 40 až 50 tisíc korun ročně.

* Takže, dohoda nedohoda, vy chcete přidat víc?

Samozřejmě. Protože jednou se vláda vymluvila na opoziční smlouvu, když nechala prohlasovat oddálení platnosti 16třídní tabulky, letos se vymluvila na povodně a my nemáme žádné záruky, že se příští rok nevymluví třeba na katastrofální sucho. Prostě nevidíme zde vůli naplnit předvolební sliby. Takže to je z našeho pohledu katastrofální chyba a ztráta důvěry k vládě u zaměstnanců ve veřejném sektoru. My máme příští úterý celostátní poradu předsedů a nálada v jednotlivých organizacích se radikalizuje, protože lékaři měli něco slíbeno, a teď jsme o to vlastně přišli.

* Budou protestní akce?

Zatím budou intenzívní jednání. A věřím, že budeme úspěšní. My prostě trváme na tom, že platy zdravotníků musí stoupnout rychleji. Oddálení 16třídní tabulky vnímáme jako podraz. Jsme připraveni podpořit například povodňové daně, prostě věci, které se budou týkat všech občanů. Ale nevíme, proč by následky povodně měli nést jen zaměstnanci ve veřejném sektoru. To roční oddálení s námi vůbec nebylo projednáno, vnímáme je jako porušení sociálního smíru a necítíme se teď ničím vázáni, žádnými sliby. Prostě vláda nás hodila přes palubu, vládě jsme přestali důvěřovat a vláda bude muset učinit něco, aby naši důvěru zpětně získala.

* Jaké zvýšení platů tedy hodláte požadovat?

Budeme chtít, aby nám bylo nahrazeno těch 40 až 50 tisíc na osobu, které nám vláda vzala. Návrhy ale dříve než novinářům řeknu ministryni zdravotnictví Marii Součkové. Máme připraveny určité nouzové varianty, jak zvyšovat platy, a uvidíme. Znovu opakuji, zdravotníci měli slíbené peníze, já jsem několik měsíců jednal s bývalým ministrem Bohumilem Fišerem, všechno bylo domluveno, vláda celou záležitost již jednou schválila a pak si vzala za záminku povodně, aby na nás ušetřila.

* Takže budete požadovat ono původně slíbené 13procentní zvýšení?

Pro zdravotníky to ale byly částky vyšší, protože to jsou kvalifikovaní pracovníci. A vtip té 16třídní tabulky je ten, že kvalifikovaná pracovní síla by byla konečně více zaplacená. Proto se cítí tak podvedeni třeba učitelé nebo lékaři, protože my jsme měli dostat víc. Ty částky zvýšení se pohybovaly mezi 20 a 30 procenty podle kvalifikace. Těch 13 procent, to byl průměr. Myslím, že řada zaměstnanců si ještě neuvědomuje, co vlastně rozhodnutí vlády pro ně znamená. Neuvědomili si, že teď v čase popovodňovém se rozhodlo, jaký budou mít plat za rok a půl. Že vlastně na to budou doplácet celý příští rok. V letošním roce jim vláda přidala, udělala to před volbami, my jsme uvěřili vládním slibům, že tento trend bude pokračovat. Že prostě vykořisťování inteligence, které v ČR odstartovali komunisté a které plíživě pokračuje už dalších 13 let, bude vláda postupně napravovat. Ale odložení 16třídní tabulky znamená, že příští rok pro nás vláda neudělá nic. A to je pro nás nepřijatelné.

* Jaké jsou vlastně dnes platy lékařů?

V prvním pololetí letošního roku byl průměrný plat lékaře za 250 hodin práce, tedy včetně přesčasů, 31 692 koruny hrubého. Předpokládali jsme, že v roce 2003 tento plat stoupne, díky novému platovému systému, na nějakých 37 až 38 tisíc korun. Rozhodnutí vlády však způsobilo, že plat lékaře se bude v roce 2003 pohybovat někde na úrovni kolem 33 tisíc hrubého. Nezapomeňte, že je nedostatek lékařů, že lékaři odcházejí do ciziny za velice lukrativní nabídky. Možnosti uplatnění pro naše lékaře v zahraničí jsou. Tak se třeba stane, že prostě Čechy nebudou ošetřovat Češi, ale přijdou lékaři odněkud z Východu.

Hana Kadečková, Právo, 25.9.2002

Ohodnoťte tento článek!