Kubek: Test HIV všem pacientům

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek požaduje, aby všichni pacienti, kteří se podrobují krvavému zákroku, byli automaticky vyšetřováni na HIV… „Až dosud se tak může stát pouze se souhlasem pacienta. Děsím se však okamžiku, kdy se nějaký lékař nebo zdravotní sestra od takového pacienta při výkonu profese nakazí…

“ řekl Kubek. Podle něj se zdravotníci na počtu hlášených nemocí z povolání podílejí 15 procenty a v posledním desetiletí jsou za hornictvím druhým resortem, kde je nemocí nejvíc. „Ročně 335 zdravotníků dostane infekční chorobu. Mezi nejčastější patří svrab – 197 případů, ale i mnohem závažnější žloutenka. Navzdory očkování ji dostalo 59 zdravotníků. Známo je i 15 případů tuberkulózy a 9 salmonelózy.

Nejvíce jsou ohroženy zdravotní sestry, kterých onemocnělo 217, ale nakazilo se i 40 lékařů a 80 ošetřovatelů a sanitářů.“ LOK proto požaduje pro zdravotníky až desetinásobně vyšší rizikové příplatky, než jaké jsou dosud měsíčně vypláceny. „Nejde nám jen o peníze. Chceme, aby se především zlepšilo pracovní prostředí. Tam, kde to ale povaha práce vylučuje, je třeba rizikový příplatek zvýšit. Dnes je směšně nízký. Od sta do sedmi set korun,“ řekl Kubek s tím, že LOK navrhuje zvýšit tento příplatek od 1000 do 3000 korun měsíčně. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer považuje rizika zdravotníků za „závažný problém“ a zvýšení rizikových příplatků podporuje. Nyní se jedná o jejich výši.

Václav Pergl, Právo, 5.04.2001

Ohodnoťte tento článek!