Přejít na obsah

Kubek: V mnoha bodech se shodneme, jen v těch nejpodstatnějších ne

zpět
8.9.2010
Milan Kubek
zvětšitMilan KubekZdroj: www.e15.cz

Milan Kubek | Zdroj: www.e15.cz

 

Jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera se zástupci České lékařské komory bylo sice korektní, v zásadních věcech ale shoda nalezena nebyla. „Bohužel jediné dva zásadně rozporné body byly ty, které jsou v současné době nejaktuálnější a pro lékaře nejdůležitější – otázka snížení tarifních platů a úhrad na příští rok,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz prezident ČLK Milan Kubek.

Ministr se zúčastnil Vašeho jednání. Jaké byste tuto schůzku popsal?

V úvodu představil ministr Heger v asi půlhodinové prezentaci své záměry a priority v resortu. Jednou z priorit ministra zdravotnictví je nově legislativně definovat pojem „lege artis“ tak, aby respektoval individuální potřeby pacienta a aby zároveň více odpovídal ekonomickým zdrojům.Dlouhá diskuse se vedla kolem úhradových mechanismů jak na rok 2011, tak i s výhledem na další roky, i kolem stanovování ekonomických standardů. Dalším tématem byla otázka úspor ve zdravotnictví, která se týkala hlavně rozmísťování nákladné techniky, lékové politiky a zdravotnických prostředků, ale i korupce. Další prioritou nového ministra je systém vzdělávání.

Diskutovali jste také o jednotné tarifní tabulce. Jak tato debata vypadala?

Logicky to bylo jedním z velkých témat. Ministr zdravotnictví byl informován o usnesení představenstva a přednesl stanovisko své a vlády. Členové představenstva lékaři-zaměstnanci se snažili ministra přesvědčit o nebezpečnosti a nesmyslnosti tohoto kroku a informovali ho o svých zkušenostech z nemocnic. V tomto bodě nedošlo ke změně vzájemných stanovisek.

Podobná neshoda panovala také při jednáních o úhradách…

Ano, ministr informoval o tom, že současná ekonomická situace a fakt, že nebyla navýšena platba za státní pojištěnce, neumožňuje navýšení úhrad. Ministr Heger byl informován o usnesení představenstva k tomuto bodu.

Jaké je toto usnesení?

Představenstvo ČLK vyzývá ministra zdravotnictví, aby prostřednictvím úhradové vyhlášky pro rok 2011 zajistil zvýšení úhrad zdravotní péče ze zdravotního pojištění v porovnání s rokem 2010. Upozorňuje, že už v současnosti není poskytovaná péče zdravotnickým zařízením adekvátně zaplacená, např. v segmentu ambulantních specialistů dochází k poklesu úhrad již několik let.Také požadujeme, aby Vyhláška obsahovala ustanovení, že regulace nebudou uplatněny, pokud by dodržování limitů znemožňovalo postup lege artis.

Jak byste tedy celé jednání zhodnotil?

Celé jednání se vedlo ve velmi korektním a věcném duchu. V mnoha bodech bylo patrné, že stanoviska nového ministra zdravotnictví a lékařské komory nejsou v rozporu. Bohužel jediné dva zásadně rozporné body byly ty, které jsou v současné době nejaktuálnější a pro lékaře nejdůležitější – otázka snížení tarifních platů a úhrad na příští rok.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Kubek: V mnoha bodech se shodneme, jen v těch…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kubek: V mnoha bodech se shodneme, jen v těch…

Komentáře

dalších 41 komentářů
Ausländer Kamen úrazu: Naše bolševické myšlení trvá!  | 10. 09. 2010 19:19

Kolego Simku, neshnili jsme, jen vime, ze to neni mozne.

Martin Kolbasa Josefe  | 9. 09. 2010 11:45

Josefe, Josefe... Vy jste jednoduše zase ten privátní spasitel, kterému vše kazí a ničí krajské nemocnice a virtuální kolegové v nich. Pokud nebudete mít za zadkem nějakou nemocnici, kam jistě vše , co moc obtěžuje či smrdí průšvihem či je mimo ordinační dobu( 10-14h00 a to vám fandím)ochotně pošlete, jste v pr...Mnozí ambulatní specialisté třeba v těch nemocnicích operují a ta se jim pak stará o pacienty. Kolego, pracujete o víkendu, v noci,pracujete alespoň tak, jako vám rovní v civilizovaném světě? Myslím, že ne. Jedním s největších slušně řečeno průšvihů zdejšího zdravotnického paskvilu je to, že různí soukromníci či priváti rvou na kusy zdravotní daň, společnou právě s těmi nemocnicemi. Privátní sektor zde není striktně oddělen od pokladny. Privátní specialistu inkasuje na dřevo při velké honičce.....

BOB Kamen úrazu: Naše bolševické myšlení trvá!  | 9. 09. 2010 09:52

Když budeme mít všichni úctu k sobě, půjdou hrubé pytle do odpadu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné