Kubinyi: K odvolání Vomáčky jsem měl důvod

„Za odvolání ředitele Vomáčky se rád omluvím, nejdříve mi ale někdo musí vysvětlit, že jsem ho odvolal špatně,“ reagoval odstupující ministr Kubinyi na kritiku ze strany olomoucké fakultní nemocnice. Minulý týden přitom nemocnice zveřejnila výsledek za první pololetí roku 2004, ve kterém vykázala zisk 15 miliónů…

Podle Vomáčky je to důkaz, že nemocnici neřídil tak špatně, jak tvrdil ministr. „Špatné bylo, že mezi nemocnicí a ministerstvem nevznikl dialog,“ dodal Vomáčka.

Za loňský hospodářský výsledek, kdy nemocnice skončila ve ztrátě přes dvě stě miliónů, prý nemůže. Dluhy údajně vznikly ještě v důsledku toho, jak nemocnici řídil jeho předchůdce Václav Rýznar.

V tom se s Vomáčkou shodnou i členové současného vedení. „Na loňském výsledku nemocnice se v žádném případě nepodíleli její tehdejší manažeři a už vůbec ne kolega Vomáčka,“ říká ekonomický náměstek Antonín Michal.

„V roce 2003 začaly působit nastřádané problémy z minulého období – vysoký objem závazků, opravy, rekonstrukce, z nichž některé se doplácí ještě letos.“

Michal upozorňuje, že od ledna 2004 klesá i výše závazků. Po lhůtě splatnosti jich měla nemocnice loni v prosinci za 600 miliónů, letos v červnu jen za 510 miliónů.

Takové zlepšení oceňuje i Kubinyiho náměstek Karel Pustelník, autor analýzy, podle níž byl Vomáčka z nemocnice propuštěn.

Upozorňuje však, že Olomouc hodnotil podle výsledků za poslední dva roky. Ani nově publikované údaje ho nepřesvědčily, že skutečně došlo k obratu.

„Nemocnice například dostává od pojišťoven zálohy, a teprve v říjnu bude jasné, jestli nebude muset peníze za první pololetí vracet,“ varuje před optimismem Pustelník.

Odvolání ředitele Vomáčky mohlo být důvodem, proč Kubinyi po pouhých třech měsících přišel o funkci ministra. Vomáčka je členem ústředního výboru ČSSD a jeho přítel, primátor Olomouce Martin Tesařík, místopředsedou strany.

Tesařík popírá, že odvolání ředitele Vomáčky bylo během červencových schůzí ústředního výboru vážným tématem. Dodává však, že dobré výsledky odvolaného ředitele by neměly zapadnout. „Vše si ověřím a tyto informace budu ještě prezentovat,“ řekl Tesařík.

Vomáčka je jedním z kandidátů, kteří se hlásí do konkursu na nového ředitele. „Mám tam rozdělanou práci,“ říká. Konkurs proběhne nejdříve v září a účast zvažuje i Vomáčkův předchůdce Rýznar.

Martina Macková, Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!