Kubinyi: O VZP a ředitelce Musílkové by měla rozhodnout sněmovna

Ministr Kubinyi chce udělat pořádek ve VZP. „Neútočil jsem na paní Jiřinu Musílkovou. Nicméně jako generální ředitelka je zodpovědna za to, co se u ní děje,“ dodal. Na dotaz, zda ostatní pojišťovny jsou v pořádku, odpověděl, že zdaleka ne…

PRAHA – Problémy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a její ředitelky Jiřiny Musílkové by se měla zabývat Poslanecká sněmovna. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Poslance chce požádat, aby zařadili na jednání schůze bod o stavu zdravotnictví a situaci VZP. Krátce po svém nástupu do funkce ministr prohlásil, že VZP špatně hospodaří, Musílková svoji funkci nezvládá a měla by rezignovat.

„S paní ředitelkou jsem se ve středu sešel, seděli jsme spolu 2,5 hodiny, nikdo jiný nebyl přítomen,“ řekl Kubinyi. Výsledek jednání nechtěl zveřejnit. „Vyjasnili jsme si pozice, to je jediná věta, kterou ode mě i od ní dostanete,“ řekl ministr.

Další debata se podle něj přenese na půdu Poslanecké sněmovny, kde chce problémy VZP konkrétně rozebrat. Návrh na odvolání Musílkové „v této chvíli“ podávat nebude, protože to zákon neumožňuje. Zda bude na požadavku trvat, až Senát potřebný zákon schválí, odmítl ministr říci.

Kubinyi zdůraznil, že smyslem předchozích vyjádření nebylo dostat „hlavu Musílkové“. Nejde mu prý o její odvolání, aby na její místo dosadil někoho z ČSSD.

Zdůraznil, že motivem jeho jednání je nepořádek ve VZP. „Na tom trvám,“ řekl. Konstatoval, že nechce zlikvidovat ředitelku, ale udělat pořádek ve VZP. „Útočil jsem na funkci generální ředitelky, nebylo to v osobní rovině, neútočil jsem na paní Jiřinu Musílkovou. Nicméně jako generální ředitelka je zodpovědna za to, co se u ní děje,“ dodal.

Na dotaz novinářů, zda ostatní pojišťovny jsou v pořádku, odpověděl ministr: „Zdaleka ne“.

O situaci VZP hovořil Kubinyi také na pondělním setkání s prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem. Podle komory má některé chování VZP charakter komplikované korupce. V Rathových materiálech není podle Kubinyiho nic nového, co by už nevěděl.

Lékařské komoře se podle jejího prezidenta nelíbí putování prostředků VZP do soukromých firem významných politiků, kteří ovlivňují chod VZP. Firmy poslance Miroslava Ouzkého (ODS) a místopředsedy zdravotního výboru Milana Cabrnocha (ODS) „spolykaly“ podle Ratha 60 milionů z peněz VZP. Cabrnoch přitom sedí ve správní radě VZP, která o penězích také rozhoduje.

Ministr uvedl, že pověřil své spolupracovníky, aby materiály prostudovali a analyzovali. Zatím neví, zda jde o střet zájmů, v tuto chvíli to považuje spíše za problém etický.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!