Kubinyi odvolal ředitele Thomayerovy nemocnice a FN Olomouc

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi pokračuje v personálních výměnách. Ve středu odvolal ředitele Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Jiřího Pubrdleho a ředitele FN v Olomouci Jaroslava Vomáčku. Důvodem odvolání obou ředitelů bylo nezvládnutí prohlubujících se ekonomických problémů ve fakultních nemocnicích…

PRAHA – Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD) pokračuje v personálních změnách ve vedení velkých nemocnic. Z funkce odvolal ředitele Thomayerovy nemocnice v Praze Jiřího Pubrdleho a šéfa olomoucké fakultní nemocnice Jaroslava Vomáčku. Oba podle ministra nezvládli prohlubující se ekonomické problémy fakultních nemocnic.

Kubinyi po nástupu do funkce oznámil, že vymění ty ředitele, u nichž audity prokážou závažné chyby v hospodaření. Již dříve odvolal z funkce ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Karla Filipa kvůli průtahům při stavbě kardiocentra i neplnění původních cílů tohoto špičkového centra.

Kubinyi: Personální výměna je nutná

„Bohužel, v těch zařízeních, v nichž jsem odvolal pány ředitele, byla ekonomická situace natolik špatná, že bez změny vedení není možné dosáhnout zlepšení hospodaření,“ řekl Kubinyi.

Zástupci ministerstva budou o analýze hospodaření nemocnic a dalších zařízení detailně informovat v pátek na tiskové konferenci. Kubinyi uvedl, že změny v řídících funkcích jsou už „skoro na konci“, další možná oznámí příští týden. „O žádné velké personální změny už ale nepůjde,“ dodal.

DÁLE ČTĚTE:
Ředitelé jsou pro sloučení nemocnic
Praha slučovací
Jak dál v hlavním městě?

Řízením krčské nemocnice bude ve čtvrtek pověřen ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavel Horák. O způsobu jmenování nového ředitele se teprve rozhodne.

Krok ke slučování?

Ministru Kubinyimu již dříve 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy navrhla sloučení tří nemocnic – Všeobecné fakultní, Thomayerovy a Na Bulovce.

Podle některých odborníků by odvolání krčského ředitele mohlo být krokem k jejich spojení. „Mohlo by se to takto interpretovat… Zatím ale k žádnému slučování nemocnic nedojde, nicméně pan ředitel Horák bude na nějakou dobu současně řídit Všeobecnou fakultní i Thomayerovu nemocnici,“ uvedl ministr.

Podle nezávislého ekonoma Martina Kunšteka by náklady na sloučení tří pražských nemocnic mohly činit 40 miliard korun.

Ředitel VFN Pavel Horák si myslí, že organizační změny by ministerstvo nemusely nic stát, protože peníze by bylo možné získat odprodáním zbytečných budov budoucí spojené nemocnice. Od toho si slibuje příjem až půl miliardy korun. Další úspory by mohly vzniknout zrušením asi tisícovky lůžek.

Ministr své rozhodnutí řediteli krčské nemocnice sdělil ve středu ráno. „Pan ministr řediteli řekl, že ho odvolává z toho důvodu, že má jiné představy o ekonomice naší nemocnice,“ řekl mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Mach. Své stanovisko hodlá vedení nemocnice zveřejnit na odpolední tiskové konferenci.

Reakce z Olomouce

Ve Fakultní nemocnici v Olomouci bude na obsazení funkce ředitele vypsáno standardní výběrové řízení. Než bude jmenován, povede ústav dosavadní zástupce ředitele Čestmír Neoral.

Dosavadní ředitel FN Olomouc Jaroslav Vomáčka, který sedí v olomoucké městské radě a je členem okresního výkonného výboru ČSSD, se zdůvodněním ministerstva nesouhlasí a míní, že se stal nepohodlným.

„Protože zdůvodnění, že je nemocnice ve špatné ekonomické situaci, je sice pravdou, ale není to moje vina. V této chvíli už hospodářský výsledek za

prvních šest měsíců bude kladný. Musí v tom hrát roli některé věci osobního charakteru, jinak si to neumím představit. Možná, že jsem dělal pořádek v nemocnici i personální,“ citoval Vomáčku Český rozhlas.

Vomáčka je v krátké době již druhým odvolaným ředitelem Fakultní nemocnice v Olomouci. Loni v lednu tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková kvůli chybám v hospodaření nemocnice odvolala ředitele Václava Rýznara, kterého ve funkci nahradil Vomáčka.

Hlavní kroky nového ministra

14. dubna – Jozef Kubinyi se stal ministrem zdravotnictví

15. dubna – Na první ministerské tiskové konferenci uvedl, že jeho prioritou je dosáhnout efektivního fungování zdravotnictví. Na rozdíl od své předchůdkyně Marie Součkové hodlá zaměřit síly na lepší využití prostředků, které zdravotnictví má.

23. dubna – Personální změny na ministerstvu: počet náměstků se zvýšil ze čtyř na šest a dosavadního náměstka Karla Doležala nahradil Karel Pustelník.

25. dubna – Kubinyi v České televizi uvedl, že ředitelka VZP Jiřina Musílková nestačí na svoji funkci. Na kritice VZP se Kubinyi shodl 27. dubna na schůzce s prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem.

7. května – Kubinyi odvolal ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Karla Filipa. Zdůvodnil to prodlužováním a prodražováním výstavby kardiocentra. Filip prý také v rozporu se statutem IKEM preferoval klinickou léčbu. Tímto krokem vzbudil údiv odborníků.

13. května – Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger vyzval Kubinyiho k odstoupení. Podle Schlangera si Kubinyi svým vystoupením ve sněmovně zavřel dveře k prosazení případných změn.

17. května – Kubinyi nevyloučil možnost, že přistoupí na mimosoudní vyrovnání s firmou Diag Human, pokud to bude pro stát levnější.

– Kubinyi odvolal svého náměstka pro právní záležitosti Jaroslava Civína. Důvodem odvolání byl audit, který odhalil nepořádek v právním oddělení ministerstva.

26. května – Kubinyi jmenoval do funkce ředitele Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Pavla Horáka.

8. června – Kubinyi zvažoval možnost, že podá trestní oznámení na exministryni Součkovou kvůli smlouvě, kterou podepsala s brněnským advokátem Zdeňkem Nováčkem o zastupování ve sporu státu s firmou Diag Human. Ministr se 14. června podle MfD rozhodl trestní oznámení na svou předchůdkyni nepodat a případ přenechat Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ).

16. června – Kubinyi odvolal z funkce ředitele Thomayerovy nemocnice v Praze Jiřího Pubrdleho a ředitele olomoucké fakultní nemocnice Jaroslava Vomáčku. Zdůvodnil to tím, že nezvládli prohlubující se ekonomické problémy obou fakultních nemocnic.

www.Zdravi.Euro.cz, ČTK

Ohodnoťte tento článek!