Kubinyi osobně uvedl Rudolfa Poledne do vedení IKEM

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi v pondělí osobně uvedl docenta Rudolfa Poledne do funkce zastupujícího ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny.
Nahradí Karla Filipa, jehož ministr v pátek odvolal. Zdůvodnil to tím, že pod jeho vedením se dostavba kardiocentra protahuje a prodražuje.

PRAHA – Vytkl mu také to, že dával přednost léčení pacientů před výzkumem, a zpronevěřoval se tak statutu IKEM.

Do tří týdnů má ministr vypsat konkurz na ředitele, přihlásí se i Poledne. Zastupující ředitel odhaduje, že to potrvá déle, ale do léta by mohlo být rozhodnuto.

Přístup k ministerstvu mohl být taktičtější, míní Poledne

Poledne se v hned pondělí začal seznamovat se stavem dostavby a toky peněz. „To je věc, kterou ve skutečnosti znalo jen nejužší vedení a ani to ne zcela. Už teď vidím, že přístup k ministerstvu mohl být taktičtější,“ řekl.

Investiční náměstek do 21. května udělá rozbor, kolik peněz je potřeba na dostavbu, jakou částku IKEM potřebuje od ministerstva a co může hradit sám. „To je můj první a hlavní úkol, to musíme mít do měsíce hotové,“ řekl Poledne.

DÁLE ČTĚTE:
Lékaři žádají vysvětlení, proč byl odvolán šéf IKEM
Kvůli Filipově kauze vystoupil bývalý senátor z ČSSD

Zásadní personální změny IKEM nečekají

Do vyhlášení výsledků konkurzu nepočítá Poledne se zásadními změnami personálními a do konce roku ani se zásadní změnou toku peněz. Je však rozhodnut propouštět.

„Není pochyb o tom, že do konce roku musí mít IKEM méně zaměstnanců, abychom je mohli dobře platit,“ uvedl. V posledních dvou letech stoupl počet zaměstnanců z 1140 na téměř 1400, Poledne se chce dostat pod 1200 zaměstnanců. Propouštění se bude týkat všech profesí kromě pracovníků výzkumu.

Cílem je ziskovost IKEM

Poledne chce dosáhnout toho, aby IKEM byl ziskový, zatím se to daří jen kardiocentru ve starých budovách v areálu Thomayerovy nemocnice.

V IKEM chce postupně zlepšit prostředí pro tvůrčí práci a vědu. Bude mimo jiné muset zmenšit počet studií pro farmaceutické firmy, ale účtovat si za ně vyšší ceny.

PROBLÉMY, KTERÉ BUDE NOVÉ VEDENÍ ŘEŠIT:
do 21. května udělat rozbor, kolikpeněz je potřeba na dostavbu kardiocentrazlepšit prostředí pro tvůrčí práci a vědu
objasnit pochybnosti o pronájmupozemků IKEM na 99 let

Aktuálně se bude muset zabývat i objasněním pochybností o pronájmu pozemků IKEM na 99 let v době, kdy byl ministrem zdravotnictví Jan Stráský.

Exministr Ivan David řekl, že jde o pozemky v hodnotě jedné miliardy, pronajaté za 50 milionů. Následně žádal IKEM miliardovou dotaci. Tyto zprávy má i Kubinyi. „Když byl pan ministr v IKEM, byla právě toto jedna z věcí, o nichž jsme hovořili. Ministr řekl, že se to musí vyjasnit. To jsou peníze, o kterých já nevím,“ řekl Poledne.

IKEM má dvoumiliardový obrat za rok, na výzkum jde jedno procento. Valná většina příjmů je od zdravotních pojišťoven. Poledne řekl, že IKEM si léčebnou část ponechá. Pacienti se nemusejí obávat toho, že by se jim nedostalo péče.

„Naším cílem musí být, abychom byli skutečně nejlepší a poskytovali pacientům více než jiné instituce,“ dodal.

Poledne dosud v IKEM pracoval jako vedoucí laboratoře pro výzkum aterosklerózy, která se před rokem a půl stala součástí nového centra experimentální medicíny. Je také součástí centra excelence, které tvoří s pracovištěm akademie věd a lékařskou fakultou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!