Kubinyiho návrh, aby byly informace o léčbě veřejné, se odkládá

Zveřejňování informací o kvalitě léčby v jednotlivých nemocnicích se prozatím odkládá. S publikováním údajů počítal pozměňovací návrh poslance a bývalého ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho. Nakonec o něm ale sněmovna ani nehlasovala…

PRAHA –

Kubinyi chtěl návrh zapracovat do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou však poslanci schválili v podobě, do níž už nebylo možné zmíněný paragraf přidat.

Z předlohy pak vypadl i sporný návrh předsedy zdravotního výboru Jaroslava

Krákory (ČSSD), který podle kritiků oslaboval roli zdravotních pojišťoven a naopak posiloval pravomoci ministerstva zdravotnictví.

Původně kontroverzní novela se tak nakonec změnila na technickou normu, kterou v závěrečném hlasování podpořilo 133 ze 169 přítomných.

Krákora navrhoval, aby pojišťovny nemohly regulovat péči a například ani rozhodovat, se kterým zařízením uzavřou smlouvu. To by za ně dělal stát, stejně jako by rozhodoval o ceně bodu a výši úhrad, a to bez zodpovědnosti za vyrovnané hospodaření pojišťoven.

Nemocnice by měly také dostávat významnou část prostředků zdravotního pojištění, a tak by klesl význam ambulantní péče.

Kritici tvrdili, že by tento návrh mohl přivést české zdravotnictví ke kolapsu. Krákora si to sice nemyslí, většina hlasů pro jeho iniciativu se ale ve sněmovně nenašla.

„Razantně posiluje vliv státních úředníků, definitivně posílá ambulantní lékaře do druhé ligy českého zdravotnictví a pacientům přinese snížení kvality zdravotní péče,“ varoval v minulých dnech před přijetím Krákorova návrhu prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!