Kubinyiho vysvětlení, proč odvolal Filipa, přednostům IKEM stačí

Pondělní vysvětlení ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho, proč odvolal ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Karla Filipa, přednostům IKEM stačí. „Situace je taková, že nám nezbývá, než aby stačilo,“ řekla účastnice setkání, přednostka centra diabetologie profesorka Terezie Pelikánová…

PRAHA – Podle ní je nesporné, že úmyslem ministra nebylo IKEM poškodit.

Kubinyi odvolal Filipa po svém nástupu do funkce, dočasným řízením pověřil docenta Rudolfa Poledneho. Svůj krok zdůvodnil tím, že dostavba kardiocentra se neúměrně protahuje a že Filip dostatečně nepodporuje výzkum.

Přednosty forma odvolání pobouřila a udivilo je, že ministr začíná s odvoláváním v prosperujícím zařízení namísto v zadlužených.

„První vlna nespokojenosti opadla, vyjasnili jsme si stanoviska,“ řekla profesorka. Podle ní ministr naznačil, že forma nebyla zcela v pořádku, na svých důvodech ale trval.

Filip na sebe upozornil, když požádal Kubinyiho o 306 milionů na dostavbu kardiocentra, se kterými původní rozpočet nepočítal. Odůvodnil to evropskými normami a růstem DPH.

„Je evidentní, že navýšení tady je,“ řekl docent Poledne. Uvedl, že již předal ministrovu náměstku Karlu Pustelníkovi materiál, v němž toto navýšení zdůvodňuje.

Část je podle něj dána změnou norem, část růstem DPH. Vliv má i to, že od roku 1998, kdy byl projekt vyhotoven, stouply ceny stavebních materiálů a prací a také se posunuly znalosti v medicíně.

„Naprosto jednoznačnou prioritou je co nejrychleji dostavět. Otázka je jen, kolik peněz a v jakém intervalu může ministerstvo uvolnit,“ řekl Poledne.

Očekává, že v nejbližších dnech se ministr vyjádří k analýze financování dostavby, kardiocentrum by podle něj mohlo být hotovo v létě příštího roku.

Částka 306 milionů v žádosti IKEM zůstává, je ale přesně určeno, jakou část mají na svědomí změny předpisů, jakou změna DPH a jakou změny vynucené vývojem.

„Zhruba čtvrtinu představují změny předpisů, čtvrtinu změna DPH a polovina vývoj medicíny,“ upřesnil Poledne.

Zásadní pro rozhodování ministra podle něj je, že IKEM je schopen uhradit sám 400 milionů, potvrdila to i nejnovější analýza.

„Byl problém, že ministerstvo si nebylo jisté, jestli IKEM je toho schopen, analýza ukázala, že je,“ řekl Poledne.

S dodavatelem je podle něj již dohodnuto, že letos má IKEM dost peněz na to, co je třeba udělat. Příští rok potřebuje od ministerstva 50 milionů a v roce 2006 zbytek 250 milionů.

Celkový projekt kardiocentra počítal s 1,1 miliardy, v tom je zahrnuto i 400 milionů, které uhradí IKEM ze svého.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!