Přejít na obsah

Kulatý stůl k budoucnosti zdravotnictví začíná

zpět
24.8.2007

Odborný tým projektu Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví se tento týden poprvé setkal. Podle očekávání v něm zasedli jen zástupci vládní koalice a opozičních komunistů. ČSSD účast na projektu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka odmítá, nepovažuje ministra za seriozního partnera. Projekt schválila v červnu vláda, do roka očekává výsledky...

Praha -

„Snažíme se dojednat se sociálními demokraty, že se jednání nezúčastní fyzicky, ale vyjádří se k materiálům. V případě, že na to nepřistoupí, budeme názory definovat na základě jejich prohlášení my,“ řekl koordinátor projektu Ondřej Mátl.

V odborném týmu jsou za ODS lékaři Petr Zimmermann a Milan Cabrnoch, za KDU-ČSL lékaři Tom Phillipp a Vladimír Říha, za Stranu zelených lékař Jaroslav Smutný a farmaceutka Jarmila Skopová a za KSČM Oldřich Nápravník a lékař Leoš Navrátil. Kulatý stůl se člení na odborný a rozhodovací tým a je obdobou takzvané Bezděkovy komise, v níž se zástupci politických stran dohodli na postupu důchodové reformy.

Členové odborného týmu na setkání řešili, jakou bude mít strukturu zpráva o stavu zdravotnictví a jaká témata má rozebírat. Do poloviny září bude osnova hotova, včetně otázek k diskusi. Mezi tématy budou dopady stárnutí populace a nemocnosti na zdravotnické finance či struktura a dostupnost péče. Tým se bude scházet jednou za měsíc.

Mátl uvedl, že s členy rozhodovacího týmu se setkává individuálně tento a příští týden. „Po nich chci politické zadání pro zprávu o stavu zdravotnictví a priority, na které se máme zaměřit,“ vysvětlil.

V první etapě, která potrvá zhruba do konce října, popíše komise české zdravotnictví a jeho hlavní problémy. V dalších zhruba sedmi měsících nastíní řešení. „Analytický tým srovná návrhy a zhodnotí je v souvislosti s praxí ostatních zemí, jak konkrétní problémy řeší jinde a jaký to mělo dopad,“ popsal Mátl.

Opatření kulatého stolu navážou na reformní kroky, které již schválila vláda. Julínek chystá devět zákonů, jimiž hodlá do roku 2009 české zdravotnictví výrazně proměnit. Předstupněm jsou opatření jako poplatky pacientů. Ty jsou součástí reformy veřejných financí, tento týden ji schválila sněmovna. V reakci na to sdělil ČTK Svaz pacientů, že v září otevře jednání u „hranatého stolu“. S poplatky nesouhlasí a připojí se ke každé iniciativě, která povede k ústavní stížnosti.

Ústavní stížnost na poplatky pacientů připravuje ČSSD, zvažují ji také komunisté a Národní rada osob se zdravotním postižením. Česká lékařská komora zřejmě vyzve lékaře, aby poplatky nevybírali.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Kulatý stůl k budoucnosti zdravotnictví začíná

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kulatý stůl k budoucnosti zdravotnictví začíná

Komentáře

dalších 7 komentářů
Jiri.Wicherek Re:Re:Re:Bohužel nesním a bdím.... III  | 27. 08. 2007 13:58

Ano, to nezpochybnuji, jen bych doplnil, ze všichni účastníci pochopili nesmírný význam 200 miliardového balíku a dali si práci s tím, aby značnou část z něho nasměrovali právě svým směrem.... Vsichni, krome poskytovatelu - lekaru najme. Ti totiz nejen, ze dosud nebyli schopni vyvinout efektivni praci s tím, aby primerenou, odpovidajici, spravedlivou.... část z něho nasměrovali právě svým směrem....

Milan Šilhan Re:Re:Bohužel nesním a bdím.... III  | 26. 08. 2007 16:30

Vážený kolego, chtěl jsem Vám ukázat, že místo kultivace veřejného zdravotního pojištění, která znamená vyžadovanou racionalizaci a pohled na vnitřní rezervy, došlo v ČR k opaku. V zemích na západ od nás hraje velkou roli zejména veřejná územní správa, která tím, že odpovídá ( má na to fondy ) za kvalitu veřejných zdravotnických zařízení ( v neziskovém režimu ) doplňuje potřebné peníze do vyrovnaného hospodaření a do udržování dojednaných dohod o mzdách ( všude řádné kolektivní smlouvy ). Ale stále je rozhodujícím faktorem ona zásadní cifra 2.000 dolarů na hlavu a víc jak 7,5% z HDP. To už je vysoká finanční politika státu. Proto také dnes postrádám ze strany reformátorů cenový a mzdový model do a po přijetí Eura, protože právě Euro je oním vyrovnávacím elementem, ke kterému spějeme. Vrátím-li se zpět, musím uvést, že u nás naopak došlo k destrukci vazeb "strany pojistitelů a strany poskytovatelů" za situace, kdy se zdravotní politika orientovala na privatizaci ( efektní či neefektní, hlavně ale neřízenou ) a na zvláštní nikde nevyužívanou roli veřejných nemocnic ( stále do nich tečou peníze ) být na úrovni okresu ( okresní úřad, okresní nemocnice, okresní pojišťovna, okresní politici ), ekonomickým polštářem pro lokální ekonomické zájmy ( modelově nemocnice v Břeclavi ). Všichni "účastníci" pochopili velkou výhodu, mít v ruce ( finančními zákony nechráněného )"oslíčka s několika desítkami až stovkami milionů vždy k dispozici", který se otřásá potřebným směrem. Pokud tento směr nesměřuje do zdravotních služeb, směřuje špatně. To je ona "neočekávaná" ( zlé jazyky říkají že tržní ) anti-kultivace. Všichni účastníci pochopili nesmírný význam 200 miliardového balíku a dali si práci s tím, aby značnou část z něho nasměrovali právě svým směrem ( vše je přece pro pacienty....). Veřejné sociálně-zdravotní pojištění v kulturním prostředí ovšem funguje kulturně.

Jiri Wicherek Re:Bohužel nesním a bdím.... II  | 26. 08. 2007 13:34

Ano, výsledkem byla a je latentní ekonomická krize, ano, peníze nejdou k lidem, kteri s tou technikou nakonec pracuji a bez nichz je ta technika jen hromadou srotu, ale nekam zcela jinam. Tzv. platby za statni pojistence jsou, jak jsem pochopil, zmrazeny, vyber polatku ten deficit rozhodne nespasi, ano, deficit se bude prohlubovat. A to, že "všeobecné zdravotní pojištní" v sousedních post-komunistických státech je na tom ještě hůř men rozhodne neutesuje. Do techto zemi ja prilis nenahlizim, to spise smerem do zemi, kde system financovani zdravotnictvi funguje i na jinych principech nez u nas - napr. do Svycarska. Ne kvuli vysi penez na hlavu, ale kvuli tem principum.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné