Kulatý stůl k budoucnosti zdravotnictví začíná

Titulní obrázek

Odborný tým projektu Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví se tento týden poprvé setkal. Podle očekávání v něm zasedli jen zástupci vládní koalice a opozičních komunistů. ČSSD účast na projektu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka odmítá, nepovažuje ministra za seriozního partnera. Projekt schválila v červnu vláda, do roka očekává výsledky…

Praha –

„Snažíme se dojednat se sociálními demokraty, že se jednání nezúčastní fyzicky, ale vyjádří se k materiálům. V případě, že na to nepřistoupí, budeme názory definovat na základě jejich prohlášení my,“ řekl koordinátor projektu Ondřej Mátl.

V odborném týmu jsou za ODS lékaři Petr Zimmermann a Milan Cabrnoch, za KDU-ČSL lékaři Tom Phillipp a Vladimír Říha, za Stranu zelených lékař Jaroslav Smutný a farmaceutka Jarmila Skopová a za KSČM Oldřich Nápravník a lékař Leoš Navrátil. Kulatý stůl se člení na odborný a rozhodovací tým a je obdobou takzvané Bezděkovy komise, v níž se zástupci politických stran dohodli na postupu důchodové reformy.

Členové odborného týmu na setkání řešili, jakou bude mít strukturu zpráva o stavu zdravotnictví a jaká témata má rozebírat. Do poloviny září bude osnova hotova, včetně otázek k diskusi. Mezi tématy budou dopady stárnutí populace a nemocnosti na zdravotnické finance či struktura a dostupnost péče. Tým se bude scházet jednou za měsíc.

Mátl uvedl, že s členy rozhodovacího týmu se setkává individuálně tento a příští týden. „Po nich chci politické zadání pro zprávu o stavu zdravotnictví a priority, na které se máme zaměřit,“ vysvětlil.

V první etapě, která potrvá zhruba do konce října, popíše komise české zdravotnictví a jeho hlavní problémy. V dalších zhruba sedmi měsících nastíní řešení. „Analytický tým srovná návrhy a zhodnotí je v souvislosti s praxí ostatních zemí, jak konkrétní problémy řeší jinde a jaký to mělo dopad,“ popsal Mátl.

Opatření kulatého stolu navážou na reformní kroky, které již schválila vláda. Julínek chystá devět zákonů, jimiž hodlá do roku 2009 české zdravotnictví výrazně proměnit. Předstupněm jsou opatření jako poplatky pacientů. Ty jsou součástí reformy veřejných financí, tento týden ji schválila sněmovna. V reakci na to sdělil ČTK Svaz pacientů, že v září otevře jednání u „hranatého stolu“. S poplatky nesouhlasí a připojí se ke každé iniciativě, která povede k ústavní stížnosti.

Ústavní stížnost na poplatky pacientů připravuje ČSSD, zvažují ji také komunisté a Národní rada osob se zdravotním postižením. Česká lékařská komora zřejmě vyzve lékaře, aby poplatky nevybírali.

ČTK

Kulatý stůl k budoucnosti zdravotnictví začíná
Ohodnoťte tento článek!