Kulatý stůl podpořil Hegerovu novelu rušící souhlas obou rodičů

dítě, miminko, porod

Kulatý stůl ke zdravotnickým zákonům podpořil novelu ministra Leoše Hegera (TOP 09), která od září zruší souhlas obou rodičů s léčením dítěte u většiny péče i ustanovení o opatrovnících. Heger ji dal jako poslanec sněmovně, koalice ji podpoří. ČSSD má svoji novelu, chce ji prosadit do prázdnin, aby prý nebyly problémy na táborech.

Je v ní ale řada sporných bodů, proto ji kulatý stůl nepodpořil, řekla novinářům přednostka ústavu medicínského práva Jolana Těšínová.

„Ze srovnání návrhu pana ministra a místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) je to jednoznačně ve prospěch jeho návrhu. Opouští kontroverzní podmínku souhlasu obou rodičů téměř u všech výkonů a dává opět prostor, aby dítě podle stupně rozumové a volní vyspělosti mohlo nejen vyjádřit svůj názor, ale aby byl akceptován,“ řekla.

Předností ministerského návrhu je podle ní to, že vypouští i další dvě problematická ustanovení, která se týkají opakovaného souhlasu po uplynutí 30denní lhůty a hospitalizace pacientů s duševní poruchou a v případě návykových látek. Současná úprava téměř nedovoluje záchranářům odvézt pacienta k hospitalizaci, to novela změní. Gajdůšková zachovává ustanovení o opatrovnících a neřeší jiné body než souhlas rodičů.

Reformní zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchrance nabyly účinnosti od 1. dubna. Teprve praxe ukázala řadu problémů, které ministerstvo slíbilo urychleně vyřešit.

Lékaři na novelu spěchají, obávají se, že bude problém s ošetřením dětí o prázdninách, kdy jsou na táborech bez rodičů. To je podle Těšínové zbytečná hysterie. Na táborech se chodí s dítětem k lékaři jen s akutními problémy, na to souhlas obou rodičů ani teď není nutný.

„To řeší už i platný zákon, takže vydržet léto za současné úpravy je i ku prospěchu lékařů,“ shrnula.

Kulatý stůl sdružuje odborníky na medicínské právo i lidi z praxe. Ve skupině jsou odborníci z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Všeobecné zdravotní pojišťovny a Svazu zaměstnaneckých pojišťoven, z odborné společnosti praktických dětských lékařů, asociace sester, Kanceláře veřejného ochránce práv, Nejvyššího státního zastupitelství či Úřadu pro ochranu osobních údajů. Kulatý stůl bude postupně probírat jednotlivé body reformní legislativy.

Kulatý stůl podpořil Hegerovu novelu rušící souhlas obou rodičů
Ohodnoťte tento článek!