Kunčík: Nechám si klidně píchnout kýbl heparinu

Titulní obrázek

Bývalý přednosta ARO Fakultní nemocnice v Ostravě a krajský odborník pro ARO František Kunčík je přesvědčen, že zdravotník Petr Zelenka nemohl v nemocnici v Havlíčkově Brodě vraždit heparinem. Svůj názor sdělil i krajskému soudu v Hradci Králové, který Zelenku odsoudil na doživotí…

V dopisu navrhuje, že si nechá, třeba i od Zelenky v soudní síni, píchnout heparin a nic se mu nestane. Sedmdesátiletý lékař je již v důchodu a užívá si svoj i chatu v Beskydech, kde vznikl i tento rozhovor.

To jste myslel vážně, že si necháte v soudní síni píchnout heparin?

Je to trochu radikální a vím, že by to asi nebylo možné. Tento pokus j sem navrhl jako extrém, kterým jsem chtěl upozornit, že tato kauza se neměla vůbec dostat k soudu.

Jak to?

Protože Zelenka heparinem nemohl nikoho zabít. Jestli mu někdo přišil, že vraždil heparinem, tak je to nevzdělanost. To potom každá sestra v nemocnici, která podává pacientům lék, může být v případě větších problémů obviněna třeba i z vraždy.

Soud ale prokázal, že Zelenka píchal heparin těm, kteří ho neměli dostat.

To mu nikdo neprokázal. On se ale přiznal, že si pamatuje pět případů. On se sice přiznal, ale přiznání je polehčující okolnost. To není důkaz.

Pro soud ano.

Policie ani soud mu neprokázaly úmysl. Zelenka je navíc sestra, která plní nařízení lékařů.

Ale on dával heparin svévolně.

To je to, že se přiznal k podání heparinu, ale heparinem nejde zabít.

Znalci před soudem řekli, že ano.

To pro mě nejsou znalci! Lék je lék a nemůžu jím zabít.

Jak to?

Protože jde pouze o poruchu krvácení.

Ale když vykrvácíte, tak zemřete.

Ano, ale pokud člověk trpí dalšími onemocněními a dostane neordinovaný heparin, tak prokažte, že na něj zemřel.

Takže, když si necháte například píchnout pětinásobnou dávku, než jakou používal Zelenka, tak vás to nezabije?

Nechám si toho píchnout třeba kýbl! Když už totiž budu krvácet, tak to krvácení nijak nezvětším. Ti pacienti měli sníženou hladinu krvácivosti, a i kdyby píchal větší dávky, tak je to jedno.

Zelenka dával heparin lidem, kteří byli těžce nemocní, a neordinovaný heparin jim podle znalců hodně přitížil.

Je pravda, že to byli staří a těžce nemocní pacienti a u všech těchto stavů dochází k septickým stavům. Je u nich narušena koagulace už vlastním onemocněním. Mají těžce narušenou krevní srážlivost.

Takže to, že jim Zelenka píchl heparin, podle vás neovlivnilo jejich zdravotní stav?

Ne. S tím souvisí i další problém této kauzy, a to je odškodňování pozůstalých.

Jak to myslíte?

Je to hyenismus. Přistoupil bych na odškodňování tehdy, jestliže by to byli zdraví lidé a zemřeli by prokazatelně na to, že jim Petr Zelenka píchl heparin.

Myslíte, že je Petr Zelenka nevinen?

Proces jako tento je typický inscenovaný. Našel si svou oběť. Zvýšené krvácení je totiž průvodní znak každého septického, hemoradického šoku a každého onemocnění. Primář Longin udělal podraz v tom, že jako odpovědný člověk za oddělení svalil vinu na někoho jiného.

Jste ochoten navrhnout Vrchnímu soudu pokus v soudní síni s heparinem?

Třeba Nejvyššímu soudu.

Co když vás někdo chytne za slovo?

Tak, ať mi to píchnou! Petr Zelenka musel dávat heparin stovkám pacientů, protože to bylo v jeho náplni práce. Myslím si, že nechtěl nikdy pacientům ublížit. Heparin navíc nemá maximální dávku, kterou můžete způsobit smrt. Nikdo si neuvědomuje to, že pacienti nemuseli zemřít na heparin, ale proto, že byla jejich smrt neodvratná a měli mnohem vážnější zdravotní problémy. Proto také na ARO přišli.

Primář Longin z oddělení ARO v havlíčkobrodské nemocnici ale nemohl tušit, že mu někdo úmyslně zabíjí pacienty.

Ale to on musí tušit. Jestli pacient krvácí, tak udělám testy aza 10 minut vím,o co jde.

Mohl to zjistit hned?

Na léčení na ARO se podílí více odborných lékařů, takže určitě ano. Ke každému pacientovi měl udělat konsilium, kdy se sejde více lékařů a řeší to společně. Vím, že dělal nějaké konzultace po telefonu s jinými pracovišti v zemi, ale medicína se po telefonu dělat nedá.

Kolegové o vás říkají, že máte radikálnínázory…

Je pravda, že jsem vystoupil proti některým novotám ve zdravotnictví, ale na svých zásadách si stojím a nebuduje nikdy měnit.

Takže trváte i na návrhu, který jste zaslal soudu?

Ano.

Roman Martínek, Regionální deník

Kunčík: Nechám si klidně píchnout kýbl heparinu
Ohodnoťte tento článek!