Kunová: Odboráři začínají být bezradní

mikrofon, rozhovor, média

Ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová nabídla lékařům ještě vyšší osobní ohodnocení než ministerstvo zdravotnictví. Přesto narazila. „Moje nabídka trvá do pondělí,“ říká.

e15: Jakých lékařů máte největší nedostatek?

Porodníků, neonatologů, kteří pečují o narozené děti, a gynekologů. Bohužel Plzeňský i Karlovarský kraj mají největší výpadky v úplně stejných oborech, takže jim pomoc garantovat nemůžeme. Pokud by zmíněná oddělení nepracovala, situace je neřešitelná.

e15: nepomohly by ani převozy?

Nedovedu si představit převoz rodičky třeba ze Železné Rudy do Prahy. Musíme věřit, že lékaři nakonec přijdou do práce.

e15: Kolik lékařů z vaší nemocnice dalo výpověď?

Dohromady 71, což je asi deset procent.

e15: Setkala jste se s obavami rodiček a jejich partnerů, případně s tlakem na lékaře?

Zatím ne. Stejně jako já stále věří, že se situace uklidní.

e15: Jako první ředitelka nemocnice jste přišla s velkorysou nabídkou. Jak si vysvětlujete, že ji lékaři nepřijali?

Říkají, že chtějí být solidární se svými protestujícími kolegy. Nevím ale, proč by měl být špičkový gynekolog solidární se svým průměrným a méně pracovitým kolegou. Také jsem od lékařů neslyšela, co konkrétně se jim nelíbí. Prý to za ně vyřeší odbory.

e15: Jednáte s odbory?

Už od protestu dávají ruce pryč, také nevědí, co chtějí. Situace je nepřehledná. Nicméně chápu nemocniční lékaře, kteří se neustále vzdělávají, publikují vědecké práce a zároveň slouží přesčasy, že si oproti některým svým kolegům připadají jako páté kolo u vozu. Například ambulantní gynekolog tolik práce nemá a vydělá mnohem víc.

Ohodnoťte tento článek!