Kupte si zdravotní pojišťovnu

Titulní obrázek

Ze zdravotních pojišťoven budou akciové společnosti, přes to nejede vlak, vzkazuje svým kritikům ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Až na konci května představí přesné plány, bude pořádně horko: vize vytunelovaného národního zdraví se dobře prodává a za dveřmi už mlsně přešlapují velcí finanční hráči…

Odpůrci Julínkovy reformy se nejčastěji ohánějí strašákem jménem akciová společnost. Pokud se zdravotní pojišťovny zprivatizují, hrozí tunelování pojistného a péče o pacienty bude ohrožena, varují. Z prodeje pojišťoven se stalo obrovské politikum, což se minulou středu projevilo při jednání vlády. Návrh takzvaného transformačního zákona, který má z těchto ústavů udělat ryze privátní firmy, u ministrů narazil a Julínek ho má do konce května doplnit.

Nepomohlo ani to, že se ministr – trochu prvoplánově – pokusil akciovým společnostem vylepšit pověst. Do médií vyhlásil, že na dražbě pojišťoven vydělají přímo občané. Na zdravotní účty pojištěnců chce totiž rozdělit jak výtěžek z dražby, tak peníze, které pojišťovny za minulá léta našetřily. Mělo by jít asi o 25 miliard korun, tedy 10 tisíc na čtyřčlennou rodinu.

Po vánku přijde fičák

Současné zdravotní pojišťovny jsou zvláštní organizace, které „vlastní samy sebe“. Fungují spíše jako pouhé platebny: peníze z pojištění rozdělují podle přísných pravidel mezi lékaře, nemocnice a další poskytovatele zdravotních služeb. Soutěž mezi pojišťovnami je omezena, většinou se odlišují pouze nabídkou takzvaných preventivních programů, které financují z vybraných pokut a penále.

Jedním z největších lákadel býval příspěvek na antikoncepční přípravky, který poskytovala většina pojišťoven – tuto výhodu jim ale před dvěma lety zarazil ministr David Rath. Dnes tedy v preventivních balíčcích najdeme především možnost chodit zdarma do bazénu, příspěvky na očkování, ozdravné pobyty nebo vitaminy. Výjimku tvoří nová pojišťovna Agel, která opět oživila příspěvky na antikoncepci – tvrdí, že ji proplácí z vlastního kapitálu (peníze do ní nalily firmy ocelářského magnáta Tomáše Chrenka), a proto může obejít ministerský zákaz.

V budoucnu by se měla soutěž mezi privatizovanými pojišťovnami značně přiostřit. Pacientům budou moci nabízet i další výhody: zkrácenou dobu čekání na operaci, nadstandardní péči v nemocnicích i u lékařů a podobně. „Zdravotnictví nelze ponechat stoprocentně tržním mechanismům, víc konkurence ale potřebuje,“ souhlasí s reformními plány ekonomický analytik ČSOB Tomáš Sedláček.

Soutěž mezi pojišťovnami však bude mít přísné mantinely. Zákon a navazující předpisy totiž stanoví, jaká péče je standardní. To znamená, že ji pojištěnec musí dostat – a soutěž pojišťoven se pak bude odehrávat mimo tyto hranice. Zákonem bude například určeno, že na operaci kolena nesmí pacient čekat déle než rok, ale pojišťovny budou moci klienty lákat na garantovanou půlroční lhůtu.

Dravci cítí krev

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že jen privatizace pojišťoven vyjma VZP (tu jedinou si má stoprocentně ponechat ve vlastnictví stát) vynese 10 až 15 miliard korun. Znám je už i navrhovaný postup prodeje: aby se předešlo kolizím s Ústavou ČR, je trochu kostrbatý. Podle serveru Aktuálně.cz ministr Julínek chce, aby dnešní pojišťovny založily dceřiné akciové společnosti, které by převzaly jejich pojištěnce i závazky. A zatímco původní pojišťovny by se samy zrušily, jejich „dcery“ by vláda ve druhém pololetí příštího roku prodala v aukci. Není přitom vymezeno, kdo by se privatizace mohl účastnit – o pojišťovny by se tedy zřejmě mohly ucházet i zahraniční firmy.

Jaký zájem o pojišťovny se dá čekat? Zdá se, že slušný. Už vstup magnáta Chrenka do tohoto odvětví naznačuje, že finančníci považují zdraví za zajímavý byznys. Podle analytika Vladimíra Bezděka může být koupě zdravotní pojišťovny výhodná, i když spíše v delším horizontu. Už dnes totiž pojišťovny dokážou ušetřit miliardy, například VZP měla na konci roku 2007 na účtu přebytek 9,5 miliardy korun. A i kdyby měly v budoucnu zisk omezen 15 procenty z ušetřených peněz, jak se plánuje, mohou ročně vydělat desítky milionů korun. „Navíc tu jsou i synergické efekty. Majitel s pojišťovnou získá databázi jejích klientů – a tu může využít i pro jiné účely,“ míní Bezděk.

Očekává se, že o pojišťovny projeví zájem většina z velkých finančních hráčů na trhu, tedy PPF, Penta, Appian, J& T či Moravia Steel. Zatím jsou ale investoři opatrní, protože do definitivní podoby transformačního zákona nelze přesně odhadovat výnosnost investice. TÝDNEM oslovení finančníci vesměs odpovídali, že situaci sledují. „O privatizaci se zajímat budeme. K podrobnostem se nemůžeme vyjádřit, protože nejsou známy podmínky případné privatizace,“ sdělil třeba výkonný ředitel Appian Marek Čmejla.

V podobném vyčkávání jako investoři jsou i pacienti. Dokud neznají přesné parametry chystaných změn, nemohou si být jisti, že jim reforma zaručí lepší ošetření než to současné. Je totiž předem jasné, že minimálně v některých ohledech si pohorší: z vlastní kapsy budou muset platit například amalgámové zubní plomby, odvoz sanitkou nebo některé kosmetické operace.

Reforma v otázkách a odpovědích

1) Budu si moci vybrat pojišťovnu, kterou chci?

Pojištěnec se bude moci zaregistrovat k libovolné pojišťovně a nesmí být odmítnut. Nabídka pojištění bude oproti dnešku rozmanitější: budou existovat tři typy pojistných plánů a bohatší škála zvýhodnění.

2) Nebudu znevýhodněn, když moje pojišťovna bude mít hodně „drahých pacientů“ (například VZP dnes obhospodařuje většinu seniorů)?

Nikoli. Peníze vybrané na pojistném se přerozdělí mezi pojišťovny tak, že za nákladné pacienty (starší, dlouhodobé uživatele drahých léků a podobně) dostanou více než za mladé a zdravé. Toto přerozdělování, které probíhá už dnes, se každoročně upravuje podle skutečných nákladů.

3) Nebudou pojišťovny škudlit peníze pro sebe, místo aby platily za péči pro pacienty?

V tom by jim měly zákony zabránit tím, že stanoví, na co má pojištěnec nárok (dostupnost lékařů a nemocnic, čekací doby). Nebude také možné, aby si pojišťovny vyplácely zisk, pokud budou mít dlouhé seznamy čekatelů na operace – peníze na jejich ošetření si budou muset od zisku odečíst. Konkrétní pravidla ale teprve vznikají.

4) Co by se stalo, pokud by pojišťovna zkrachovala?

Ke krachu by vůbec nemělo dojít, protože pojišťovny budou – podobně jako dnes banky – průběžně sledovány a budou mít povinnost tvořit finanční rezervy (vlastní základní vklad 100 milionů korun se bude navyšovat podle vybíraného pojistného, vytvoří se rezervní fond atd.). Pokud by se dostaly do problémů, mohou své pojištěnce předat jiné pojišťovně. Kdyby ani to nestihly, budou pojištěnci rozlosováni mezi ostatní pojišťovny, což se dá provést během několika hodin.

Co plánuje Julínek

1) Zákon a další předpisy stanoví, na co přesně má pojištěnec nárok (praktický lékař vzdálený do 20 minut, čekání na výměnu kloubu nejdéle rok a podobně)

2) Pořadníky čekatelů na operace budou zveřejněny na internetu

3) Pacienti budou moci volit mezi pojistnými plány

– standardní: podobné jako dnes

– se spoluúčastí: část léčby si pacient doplatí; pokud bude zdráv, dostane peníze zpět

– řízená péče: pacient se bude léčit jen tam, kam ho pošle pojišťovna, a opět má šanci dostat peníze zpět (bude mít ale nárok na „druhý názor“, tedy posouzení jiným odborníkem)

4) Bude snazší zaplatit si kvalitnější péči (například lepší kyčelní kloub si dnes pacient musí zaplatit celý včetně operace, nově jen zaplatí rozdíl oproti standardu)

5) Pacient si bude moci snáze stěžovat a domáhat se garantovaných služeb (u pojišťovny, poté u dohledového úřadu, který bude moci

Karolína Procházková , Týden

Kupte si zdravotní pojišťovnu
Ohodnoťte tento článek!