Kuřákům hrozí vyhnání z českých hospod

Titulní obrázek

Předkladatel nejpřísnější varianty protikuřáckého zákona, poslanec ODS Boris Šťastný, si tentokrát věří. „Každý den za mnou chodí kolegové, kteří byli dříve spíše proti, s tím, že se rozhodli tuto variantu podpořit,“ říká Šťastný. Proti se staví zejména majitelé restaurací, kteří se obávají nižších tržeb. Lobbují za cestu, jíž jde třeba Španělsko: oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor v podnicích od určité velikosti…

V pivnici na pražské Letné, přezdívané Prašivka, se o dění v Poslanecké sněmovně většinou nediskutuje. Dnes ale budou mít štamgasti k projednávání zákonů co říct. Prašivka je totiž přesně tím podnikem, kterého by se mohla dotknout dnes projednávaná změna protikuřáckého zákona: Nevaří se tu, hosté sem chodí hlavně za pivem a cigaretou. Za nejhorší možnost štamgasti označují úplný zákaz kouření, který je také ve hře. „To je omezování osobních svobod,“ rozčiluje se jeden z hostů, Ivo Houdek.

Předkladatel nejpřísnější varianty zákona, poslanec ODS Boris Šťastný, si tentokrát věří. „Každý den za mnou chodí kolegové, kteří byli dříve spíše proti, s tím, že se rozhodli tuto variantu podpořit,“ říká Šťastný.

Proti se staví zejména majitelé restaurací, kteří se obávají nižších tržeb. Lobbují za cestu, jíž jde třeba Španělsko: oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor v podnicích od určité velikosti. Ministerstvo zdravotnictví se tváří neutrálně. „Neupřednostňujeme žádnou z variant, jsme přesvědčeni, že každá z nich povede k lepší ochraně nekuřáků,“ říká mluvčí Tomáš Cikrt.

Přijetí zákona, který úplně vytlačí cigaretový dým z restaurací, by znamenalo, že se Česko přidá k Irsku, Itálii, Francii, Norsku, Švédsku a dalším zemím, kde už takové nařízení platí.

Veronika Neprašová , Hospodářské noviny

Kuřákům hrozí vyhnání z českých hospod
Ohodnoťte tento článek!