Přejít na obsah

Kuřákům hrozí vyhnání z českých hospod

zpět
19.3.2008

Předkladatel nejpřísnější varianty protikuřáckého zákona, poslanec ODS Boris Šťastný, si tentokrát věří. "Každý den za mnou chodí kolegové, kteří byli dříve spíše proti, s tím, že se rozhodli tuto variantu podpořit," říká Šťastný. Proti se staví zejména majitelé restaurací, kteří se obávají nižších tržeb. Lobbují za cestu, jíž jde třeba Španělsko: oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor v podnicích od určité velikosti...

V pivnici na pražské Letné, přezdívané Prašivka, se o dění v Poslanecké sněmovně většinou nediskutuje. Dnes ale budou mít štamgasti k projednávání zákonů co říct. Prašivka je totiž přesně tím podnikem, kterého by se mohla dotknout dnes projednávaná změna protikuřáckého zákona: Nevaří se tu, hosté sem chodí hlavně za pivem a cigaretou. Za nejhorší možnost štamgasti označují úplný zákaz kouření, který je také ve hře. „To je omezování osobních svobod,“ rozčiluje se jeden z hostů, Ivo Houdek.

Předkladatel nejpřísnější varianty zákona, poslanec ODS Boris Šťastný, si tentokrát věří. „Každý den za mnou chodí kolegové, kteří byli dříve spíše proti, s tím, že se rozhodli tuto variantu podpořit,“ říká Šťastný.

Proti se staví zejména majitelé restaurací, kteří se obávají nižších tržeb. Lobbují za cestu, jíž jde třeba Španělsko: oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor v podnicích od určité velikosti. Ministerstvo zdravotnictví se tváří neutrálně. „Neupřednostňujeme žádnou z variant, jsme přesvědčeni, že každá z nich povede k lepší ochraně nekuřáků,“ říká mluvčí Tomáš Cikrt.

Přijetí zákona, který úplně vytlačí cigaretový dým z restaurací, by znamenalo, že se Česko přidá k Irsku, Itálii, Francii, Norsku, Švédsku a dalším zemím, kde už takové nařízení platí.

Veronika Neprašová , Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Kuřákům hrozí vyhnání z českých hospod

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kuřákům hrozí vyhnání z českých hospod

Komentáře

další 3 komentáře
L.V. název  | 19. 03. 2008 17:29

Když jsem si chtěla dát poněkud opožděný ( uznávám) oběd a ptala jsme se, jak že je to s kouřením, dostalo se mi odpovědi, že v motorestu žádný zákaz kouření neplatí a že se tam nekouří v době od 12,00 do 14,00 hodin, je jen na dobré vůli majitelů. Prosadíte zákon a hned ubyde restaurací, ale přibude motorestů. pivnic, bister, jídelen a podobně. Chtělo by to trochu domyslet a vyřešit. Jinak doufám za sebe, že návrh projde.

Bohumír Šimek Kuřákům by mohly stačit kavárny po kuřáky!  | 19. 03. 2008 13:32

Nemusí nám čoudit do jídla!

za zdraví všech jsme odpovědní  | 19. 03. 2008 12:38

proto tohle mělo být přijato už dávno. Pokud nyní, tak aspoň v něčem nebudeme poslední v Evropě, jak to již u nás tradiční. Proto není o čem polemizovat. I hospody jsou kulturní zařízení a patří k nim kulturní stolování bez špíny a kouře!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné