Přejít na obsah

Kutná Hora si půjčí na mimosoudní vyrovnání kvůli nemocnici

zpět
30.10.2013
peníze, zdravotnictví, stetoskop
zvětšitpeníze, zdravotnictví, stetoskopZdroj: Shutterstock

peníze, zdravotnictví, stetoskop | Zdroj: Shutterstock

 

Spor kvůli závazkům po společnosti, která dříve provozovala kutnohorskou nemocnici, může být vyřešen smírem. Kutnohorští zastupitelé schválili přijetí mimořádného překlenovacího úvěru 16 milionů korun, který bude použit na mimosoudní vyrovnání s insolvenčním správcem, jenž na město podal žalobu.

„Úvěr bude splatný do konce roku 2015. Smlouva bude podepsána s vítězem poptávkového řízení,“ uvedl starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu).

Když kraj převzal zadluženou nemocnici od města a začal ji počátkem roku 2010 provozovat, získal tím nemovitosti v nemocničním areálu a další majetek. Dluhy však údajně zůstaly nesplaceny. Společnost Nemocnice Kutná Hora, jež zdravotnické zařízení provozovala, ukončila činnost a stala se z ní prázdná slupka. Nyní je v konkurzu. Mezi věřiteli byly i velké firmy, například Česká pošta nebo společnost T-Mobile.

Insolvenční správce zažaloval město a kolínskou nemocnici, pod kterou kutnohorské zařízení spadá. Požadoval po nich 104 milionů korun, což i s poplatky činilo 111 milionů Kč. Škoda vznikla údajně tím, že byl podnik zlikvidován. Město to odmítalo, posudek správce byl podle něj postaven na nereálných základech. Už dříve ale bylo zřejmé, že v případě mimosoudní dohody město zaplatí mnohem méně.

Kutnohorskou nemocnici dříve provozovala společnost Medistyl-Pharma, která měla také zájem o její koupi. Poté ale Středočeský kraj městu nabídl, že zdravotnické zařízení převezme. Medistyl-Pharma se kvůli tomu začala obávat o další podnikání v Kutné Hoře a nemocnici městu vrátila. Převod nemocnice na kraj pak schválili krajští i městští zastupitelé.


Komentovat článek: Kutná Hora si půjčí na mimosoudní vyrovnání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné