Přejít na obsah

Kutnohorská nemocnice vábí lékaře z ciziny, Češi zůstávají

zpět
18.11.2010
ruce, dohoda, smlouva
zvětšitruce, dohoda, smlouvaZdroj: ncgls.hec.gov.pk

ruce, dohoda, smlouva | Zdroj: ncgls.hec.gov.pk

 

Podle slov ředitelky kutnohorské nemocnice Alice Opočenské je personální situace v zařízení stabilizovaná.

Situace kolem odchodů lékařů do zahraničí kvůli současné výši jejich platů, je v některých nemocnicích vyhrocená. Kutnohorská nemocnice, která spadá pod Oblastní nemocnici Kolín, však, zdá se, o žádné lékaře nepřijde, ačkoli v kolínské nemocnici lékaři odchody hrozí.

„V současné době nemám žádné zprávy o tom, že by někdo z lékařů naší nemocnici opouštěl,“ poznamenala ředitelka kutnohorské nemocnice Alice Opočenská. Se zaměstnanci se Opočenská podle vlastních slov schází pravidelně a při poslední schůzce, která se konala minulý týden, nezaznělo nic, co by na případné odchody poukazovalo.

„Pracovní tým lékařů, sester a ostatního zdravotnického i nezdravotnického personálu vytváříme teprve od začátku roku, a proto jsme dle mého názoru v jiné situaci než zajeté nemocnice. Náš tým, podle mého názoru, drží pospolu, na což jsem velice pyšná“ uvedla dále Opočenská.

Pokud by se někdo z doktorů kutnohorské nemocnice k výzvě Děkujeme, odcházíme, připojil, řešila by prý Opočenská s každým lékařem odchod individuálně.

Kampaň Děkujeme, odcházíme rozjely lékařské odbory v září. Požadují zvýšený platů lékařů až o trojnásobek. Lékaři, kteří se pod výzvu podepsali, jsou ochotni podat na konci roku výpovědi a odejít za prací do zahraničí.

V době, kdy nynější ředitelka nemocnici přebírala, byla situace v tomto zdravotnickém zařízení, podle slov Opočenské velmi vyhrocená.

Opočenská podle vlastních slov přebírala zaměstnance nemocnice ve fázi vstupu společnosti, která nemocnici v předchozím období provozovala, do konkurzu. „Kdo mohl, ten utekl ještě před prohlášením konkurzu, tedy vstupu nemocnice Kutná Hora s.r.o. do konkurzního řízení,“ poznamenala Opočenská.

Nemocnice tak byla personálně nevybavená. „Jako svůj strategický krok jsem proto zvolila to, že budu veškeré nově připravované věci konzultovat se zaměstnanci, aby věděli, co se v nemocnici dělá a jaké to má souvislosti, protože jen tak se staneme partnery v naší společné práci“ dodala Opočenská.

Chtějí přijmout lékaře z východu

Jak také Opočenská zmínila, v současné době je, vyjma jednoho oddělení, personální situace v nemocnici stabilizovaná. Chybí pouze dva lékaři na interním oddělení. „Oslovili jsme mimo ostatních náborových aktivit i lékaře ze zahraničí. Jsme v jednání s doktory ze Slovenska a Ukrajiny, kteří vystudovali medicínu u nás a jsou tudíž i dostatečně jazykově vybaveni,“ doplnila Opočenská. Čtyři noví chirurgové slouží v kutnohorské nemocnici od listopadu.

„Nový primář si sebou přivedl tři kolegy z Nymburka. Spolupracujeme spolu na jedničku a doufám, že se na tom nic v budoucnosti nezmění,“ pochvalovala si ředitelka nemocnice.

A jak se na situaci kolem odchodů českých lékařů do zahraničí vnímá primářka interního oddělení kutnohorské nemocnice Hana Šroňková?

„Já osobně si nestěžuji, ale chápu mladé doktory, kteří chtějí odejít, protože z platu neuživí rodinu. Neodsuzuji je a také chápu doktory, kteří z důvodu svých sociálních vazeb nechtějí odejít a zůstanou. Není možné brát jedny za pecivály a druhé za vyděrače. Proč se tedy tvářit, že je to špatné,“ konstatovala Šroňková.


Autoři

Irena Brandejská, Regionální deník

Související články

16.11. Nemocnice stále netuší, kolik lékařů odejde Nemocnice stále netuší, kolik lékařů odejde
0 příspěvků

Komentovat článek: Kutnohorská nemocnice vábí lékaře z ciziny,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kutnohorská nemocnice vábí lékaře z ciziny,…

Komentáře

další 3 komentáře
mudr cha  | 20. 11. 2010 00:07

no jasně, má přece ten nejlepší kádrový profil. je v nymburce zastupitel za čssd. starosta je tam miloš petera, náměstek mudr. ratha. lepší spolupráci si nedokážu představit.

cifo cha  | 19. 11. 2010 08:08

dobra spoluprace se s.lenym markem?

kolega kde by je vzali  | 18. 11. 2010 20:24

ti už jsou dávno v Německu, nehledě na jejich mizernou odbornou úroveň

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné