Kutnohorská porodnice končí, město na ni nemá peníze

Od příštího roku přestane fungovat porodnice v kutnohorské nemocnici, která je od letošního roku obchodní společností. Zastupitelé totiž neschválili příspěvek z městského rozpočtu na její provoz. Maminky tak budou muset jezdit rodit do Čáslavi nebo Kolína…

VLAŠIM-

Gynekologicko-porodnické a dětské oddělení stálo letos město osm milionů korun. Zastupitelé proto rozhodli porodnici zavřít a dětské a gynekologické oddělení zmenšit. Záměr znovu projednají začátkem ledna. Kutnohorský starosta Ivo Šalátek ale nevěří, že by své rozhodnutí změnili.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Kamil Svoboda o zavření oddělení podle listu zatím neví.

Nemyslí si, že by se kvůli němu městu tolik zadlužovalo. Kvůli dlouhodobé nejistotě, co s oddělením bude, z něj odcházejí kvalifikovaní zaměstnanci. Celý provoz zajišťuje jen 15 lidí. Některým těhotným uzavření porodnice vadí, jiné se už dříve rozhodly rodit jinde.

Kutná Hora dala do městské nemocnice od roku 2001 do letošního pololetí z vlastních zdrojů 166 milionů korun.

Kvůli jejím rostoucím nákladům město nemocnici přeměnilo na obchodní společnost a připravuje její pronájem. Příspěvek na provoz zdravotnického zařízení by se pak měl postupně snižovat.

Nemocnici se v posledních dvou letech podařilo snížit náklady a zvýšit tržby, i když hodnota bodu klesla. Razantně snížila také ztrátu.

Přesto bude muset své hospodaření ještě víc zefektivnit. Jednou z cest je právě omezení nebo zrušení slabých provozů.

ČTK

Kutnohorská porodnice končí, město na ni nemá peníze
Ohodnoťte tento článek!