Přejít na obsah

Kvůli horku omdlévají senioři

zpět
17.7.2010
péče o seniory
zvětšitpéče o seniory
Autor: Shutterstock

péče o seniory | Autor: Shutterstock

 

Horké počasí trápí především starší a nemocné lidi. Ke kolapsům zapřičiněným vysokými teplotami vyjíždějí častěji i záchranáři na Klatovsku.

„Točí se mi hlava a také omdlévám. Vedro snáším těžko, mám totiž cukrovku,“ popsala své problémy za horkého počasí uživatelka Domova pokojného stáří Naší Paní v Klatovech Marie Polenová. „Ve vedru se mi špatně dýchá. Když je mi nejhůř, musím brát léky, protože mám nemocné srdce. Nejradši jsem tady v pokoji, kde je chládek,“ dodala její spolubydlící ,devadesátiletá Růžena Pilná

Více výjezdů

Kvůli horkému počasí častěji vyjíždí i záchranná služba. „Zaznamenali jsme zvýšený počet výjezdů ke kolapsům o 10 až 15 %. Tyto problémy mají především nemocní lidé starší věkové kategorie,“ potvrdil situaci na Klatovsku vedoucí lékař operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jiří Růžička.

„Lidé mají potíže v souvislosti s jejich nemocemi a horké počasí jim je ještě zhoršuje. Většinou mají oběhové potíže, špatně se jim dýchá, mají závratě i omdlévají. V poslední době se nám ale nestalo, abychom kvůli horku museli někoho transportovat do nemocnice,“ uvedla vrchní sestra Domova pokojného stáří Naší Paní Lenka Bauerová.

I starší lidé mají své metody, jak si vysoké teploty zpříjemnit. „Pobýváme na zahradě pod lípou v chládku a také každý den chodíme na zmrzlinu, někdy i dvakrát. Posedíme tam a je nám pak lépe,“ sdělila obyvatelka domova Růžena Černá. „Aby mi bylo lépe, snažím se stále pít. Okno máme otevřené i v noci a děláme průvan,“ doplnila Pilná.

„Větráme dopoledne, necháme otevřená okna, dokud to venkovní teploty dovolí. Pak zavíráme okna, stahujeme žaluzie a používáme ventilátory,“ charakterizovala boj s vysokými teplotami vrchní sestra.


Klíčová slova

Autoři

Jana Pavlasová, Regionální deník

Komentovat článek: Kvůli horku omdlévají senioři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Kvůli horku omdlévají senioři

Komentáře

další 2 komentáře
k.k.k. ??  | 18. 07. 2010 15:53

a vy jste na ZdN nejakou kvalitu videl? Zajiste minite pani Boskovou ci Petrasovou?

Dr.Bouzek No to je úroveň  | 17. 07. 2010 09:53

takový článek bych očekával v Blesku či Květech. Ale na webu Zdn je to dost velký úpadek kvality.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné