Kvůli nemocnicím se Pardubický kraj ještě víc zadluží

Titulní obrázek

Transformace nemocnic Pardubického kraje na akciové společnosti bude dalším bolestivým krokem pro krajský rozpočet.
Kraj chce předat společnostem nemocnice bez dluhů, to znamená zajistit jen k počátku tohoto týdne nejméně 376 miliónů korun…

Z toho Chrudim dluží 110, Pardubice 95, Ústí nad Orlicí 79, Litomyšl 56 a Svitavy 34 miliónů, přitom dluh nemocnic trvale narůstá. Jen za rok 2006 to dělalo dalších 84 miliónů korun.

Navíc se kraj potýká se splácením úvěru u Evropské investiční banky ve výši 900 miliónů, který použil na opravy silnic včetně Wonkova mostu v Pardubicích za 220 miliónů korun.

„Transformaci našich pěti nemocnic chceme dokončit do října tohoto roku,“ konstatoval náměstek hejtmana Pardubického kraje Josef Janeček (ODS), zodpovědný za zdravotnictví.

Rozpočet na vše nestačí

„Část dluhů zaplatíme z krajského rozpočtu, zhruba 300 miliónů si však musíme půjčit. Dluhy jsou prostým odrazem plateb pojišťoven za péči poskytnutou pacientům. Nemocnice totiž léčily více pacientů a navíc i kvalitněji, než následně pojišťovny zaplatily. Stále se tu výrazně promítá povinné navýšení platů zdravotníků, na které však nemocnice nemají potřebné zdroje,“ prohlásil Janeček.

Kraj si od zřízení akciových společností slibuje, že vedení těchto společností bude mít mnohem volnější ruce při výběru svých dodavatelů, rozhodování o platech i počtu zaměstnanců a bude hospodařit s vyrovnanými rozpočty.

Zdravotnický personál se však bouří, neboť o jejich osudu nebude rozhodovat stát a silná odborářská základna, ale zaměstnavatel, i když v rozsahu podmínek vycházejících ze Zákoníku práce.

„Nadále jednoznačně odmítáme tvrzení zdravotnických odborů, že kraj chce nemocnice privatizovat, což by mohlo ohrozilo jejich hospodaření i poskytovanou péči pacientům. Nemovitý majetek stále zůstane Pardubickému kraji, akcie nebudou veřejně obchodovatelné a případný zisk bude zpětně investován do konkrétní nemocnice,“ zdůraznil závěrem své informace Janeček.

Ladislav Schejbal, Právo

Kvůli nemocnicím se Pardubický kraj ještě víc zadluží
Ohodnoťte tento článek!