Kvůli škrtům zavře kojenecký ústav v Krči další oddělení

Pražský kojenecký ústav pocítí šetření v rozpočtu. Dotace pro příští rok mu klesnou téměř o pětinu.

Kvůli rozpočtovým škrtům bude muset kojenecký ústav v pražské Krči zavřít další ze svých původně sedmi oddělení.

Již nyní jich přitom kvůli nedostatku peněz funguje jen šest. A podle ředitelky Jaroslavy Lukešové je už další snižování kapacity dost problematické.

„Jedno oddělení znamená dvacet dětí. Zatím se nám sem děti vejdou, ale je to na doraz. Nebudeme moci brát všechny, co se na nás obrátí,“ řekla HN Lukešová.

Přednost tak budou mít děti pražské a také ty, jejichž rodiče se léčí ze závislosti.

Mezi lidmi už dokonce koluje e-mail, který vyzývá k darům pro ústav.

„Oblečení nebo hračky už bereme jen z darů. Kdybych ještě to měla účtovat, nevyjdeme. Vděční jsme i za hygienické potřeby, ubrousky nebo plenky,“ řekla Lukešová.

Na provoz bude mít zařízení, které se stará o děti nechtěné, handicapované, týrané nebo drogově závislých rodičů, v příštím roce o 7 milionů korun méně. To je téměř pětina peněz, které má letos. „Rozpočet ústavu bude každopádně nižší než letos. Místo 42 milionů to bude jen 35 milionů,“ potvrdil HN Karel Filip, ředitel Thomayerovy fakultní nemocnice, pod kterou kojenecký ústav patří.

Na rozdíl od zbytku nemocnice není ústav financován ze zdravotního pojištění. Je závislý na dotacích od ministerstva zdravotnictví, které jdou přímo z rozpočtu.

„Všechny dotace budou kráceny,“ řekl k tomu HN tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Podle ředitele Thomayerovy nemocnice nelze počítat s tím, že by nemocnice snížení dotací ústavu dorovnala.

„Nemocnice rozhodně nemá na to, aby ústav dotovala. Kvůli snížení úhrad ze zdravotního pojištění nám bude v příštím roce chybět 100 milionů korun,“ varuje Filip.

Nějaké finance pro kojenecký ústav se prý ještě pokusí sehnat na pražském magistrátu. Ten letos přispěl asi pěti miliony korun.

I pokud se to nepodaří, věří ředitel nemocnice na rozdíl od vedení ústavu, že děti nebude nutné odmítat.

„K tomu myslím ekonomický tlak nepovede,“ tvrdí Filip. Počítá ale s tím, že děti budou v ústavu kratší dobu.

„Provoz by měl trochu zrychlit, aby se děti dříve dostaly do rodin,“ dodal.

To je ale podle ředitelky Lukešové spíš zbožné přání. Již dnes odcházejí podle ní děti do rodin, jak jen je to možné.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!