Kvůli uprchlíkům vznikne tým pro ochranu před infekčními nemocemi

stetoskop

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) kvůli uprchlické krizi nařídil sestavení speciálního týmu pro ochranu obyvatelstva proti přenosu infekčních nemocí. Jeho úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Ministr ale zároveň zdůraznil, že občanům České republiky aktuálně žádné zdravotní nebezpečí nehrozí.

Ministr se pro tento krok rozhodl po jednání s ministry zdravotnictví členských států Evropské unie v Lucemburku. „V tuto chvíli je naší prioritou prevence. V týmu budou experti na infekční nemoci, bezpečnostní otázky i na problematiku migrace,“ uvedl Němeček.

Největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida. Podle ministerstva zdravotnictví se také diskutuje o možnosti importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje. „Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních,“ doplnil úřad.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta na začátku září uvedl, že Česko aktuálně není ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Z dnešního Němečkova vyjádření vyplývá, že se na tom nic nezměnilo. Hygienici už několik týdnů situaci monitorují. Fungují také preventivní opatření při vstupním vyšetřování migrantů. „Prvním úkolem nového týmu bude vytvořit z již nastavených opatření trvalý systém a dále tuto ochranu doplňovat a rozvíjet podle aktuálních potřeb vyplývajících z denního monitoringu situace,“ doplnil ministr.

Ohodnoťte tento článek!