Kvůli vyplácení odměn primátorka Liberce obžalovaná nebude

ukazováček, udání, trestní oznámení, ukazovat, poukazovat

Státní zástupce zastavil trestní stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) v kauze údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy zastupitelstva kraje, kteří byli v dozorčí radě liberecké nemocnice. ČTK to potvrdila primátorka, státní zástupce se vyjádří, až rozhodnutí dostanou všichni účastníci řízení.

„Rozhodnuto bylo v úterý, ale zatím to nechceme komentovat,“ uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín. Podle Rosenbergové ji o zastavení stíhání informoval její právník. „Čekala jsem to,“ řekla Rosenbergová.

Spolu s ní obvinění z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti čelili i generální ředitel krajské nemocnice v Liberci Jiří Veselka a někdejší krajský radní pro ekonomiku za ČSSD Zdeněk Bursa. Podle policie porušili zákon tím, že v září 2011 schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30 000 korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice.

Veselka řekl, že zastavení trestního stíhání se vztahuje také na něj. Bursa uvedl, že ještě nezná rozhodnutí státního zástupce. Všem třem hrozily dva roky vězení.

Odměny v dozorčí radě nemocnice údajně v rozporu se zákonem pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček. Všichni po obvinění pozastavili členství v ČSSD a tento týden se také vzdali mandátu krajského zastupitele.

Bursa a osm dalších bývalých krajských radních včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera čelí trestnímu stíhání kvůli neoprávněnému vyplácení odměn i v dalších krajských firmách. Bývalí členové rady a dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK se měli podle policie dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!