Kvůli změnám v krajských nemocnicích sepisují Jihomoravané petice

Záměr vedení Jihomoravského kraje rušit lůžka v některých nemocnicích vyvolává u části obyvatel regionu nevoli. Minulý týden obdržel krajský úřad čtyři petice, jednu z nich však bude řešit jako stížnost…

BRNO – řekl včera ředitel krajského úřadu Jiří Crha. Před několika týdny kraj řešil petici proti zrušení porodní a dětské části hodonínské nemocnice.

Petice, které kraj obdržel v minulých dnech, se týkají zachování dětského oddělení a porodnice v Ivančicích, uvedl ředitel. Podepsalo je bezmála 6000 lidí. Iniciativu projednají radní 28. srpna.

Lze předpokládat, že odpověď na petice bude stejná jako v případě podpisové akce ve prospěch hodonínské nemocnice. Petičnímu výboru radní sdělili, že kritizovaný návrh změny struktury krajské sítě nemocnic není definitivní a stále se o něm jedná.

Jihomoravský kraj chce zredukovat síť zdravotnických zařízení, které převzal v lednu po zaniklých okresních úřadech. V mnohých nemocnicích se má snižovat počet akutních lůžek. Je jich totiž podle náměstka jihomoravského hejtmana Lubomíra Šmída v regionu o 30 procent víc, než je třeba.

Opatření se dotkne řady nemocnic, zvláště pak porodních oddělení v Ivančicích a Hodoníně. Jejich provoz je totiž podle kraje neefektivní. Kraj chce reformou docílit také toho, aby si nemocnice zbytečně nekonkurovaly v rozsahu poskytované péče, zvláště pak finančně velmi náročným pořizováním speciálních zdravotnických přístrojů.

K dnešnímu dni obdržel krajský úřad od začátku roku devět petic. Podle Crhy je to velký nárůst proti loňsku. Zatímco například v prvním pololetí minulého roku evidoval kraj jednu petici, letos jich bylo za prvních šest měsíců už pět.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!