Přejít na obsah

Kyčelní klouby nyní nahrazují šetrněji

zpět
20.12.2006

Vůči pacientovi mnohem šetrnější metodu totální náhrady kyčelního kloubu začali v těchto dnech provádět lékaři ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci (FNO)...

OLOMOUC -

Jde o minimálně invazivní metodu, která se v České republice začala používat teprve v posledních třech letech. Pacientovi zaručuje menší bolestivost a kratší rekonvalescenci. „Velikost chirurgické rány je při tomto výkonu pouze osm až deset centimetrů. Podstatné ale je, že výrazně méně přitom poškodíme vnitřní svalové struktury, protože svalová vlákna se nepřerušují, ale pouze rozhrnou pomocí speciálního instrumentária. Menší je tedy samozřejmě i krvácení,“ popsal operační zásah přednosta ortopedické kliniky Miroslav Pach.

Metodou, kterou nyní klinika začala využívat, bude ale podle něj možné operovat jen některé pacienty. „Tento výkon má své indikace. Pacient, kterého je možné takto operovat, by neměl být obézní ani příliš muskulaturní typ, také by neměl být příliš velký vzrůstem kvůli velikosti implantátů. V takových případech by totiž nebylo možné použít miniinvazivní přístup,“ podotkl přednosta.

Ortopedická klinika olomoucké fakultní nemocnice provede každý rok kolem čtyř set totálních endoprotéz kyčelního kloubu. Nová metoda by mohla být použita zhruba u 50 až 100 pacientů ročně.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Kyčelní klouby nyní nahrazují šetrněji

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné