Kyčelní klouby nyní nahrazují šetrněji

Titulní obrázek

Vůči pacientovi mnohem šetrnější metodu totální náhrady kyčelního kloubu začali v těchto dnech provádět lékaři ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci (FNO)…

OLOMOUC –

Jde o minimálně invazivní metodu, která se v České republice začala používat teprve v posledních třech letech. Pacientovi zaručuje menší bolestivost a kratší rekonvalescenci. „Velikost chirurgické rány je při tomto výkonu pouze osm až deset centimetrů. Podstatné ale je, že výrazně méně přitom poškodíme vnitřní svalové struktury, protože svalová vlákna se nepřerušují, ale pouze rozhrnou pomocí speciálního instrumentária. Menší je tedy samozřejmě i krvácení,“ popsal operační zásah přednosta ortopedické kliniky Miroslav Pach.

Metodou, kterou nyní klinika začala využívat, bude ale podle něj možné operovat jen některé pacienty. „Tento výkon má své indikace. Pacient, kterého je možné takto operovat, by neměl být obézní ani příliš muskulaturní typ, také by neměl být příliš velký vzrůstem kvůli velikosti implantátů. V takových případech by totiž nebylo možné použít miniinvazivní přístup,“ podotkl přednosta.

Ortopedická klinika olomoucké fakultní nemocnice provede každý rok kolem čtyř set totálních endoprotéz kyčelního kloubu. Nová metoda by mohla být použita zhruba u 50 až 100 pacientů ročně.

Právo

Kyčelní klouby nyní nahrazují šetrněji
Ohodnoťte tento článek!