Kyjov a Hodonín zhodnotí výhody sloučení nemocnic

Do 30. července má ředitel nemocnic v Kyjově a Hodoníně Martin Benírške zpracovat studii ekonomického hospodaření celku, vzniklého z obou případně sloučených zdravotnických zařízení. Model zachování zcela samostatných nemocnic nepovažují krajští radní za vhodný, další varianty mají být posouzeny…

KYJOV/HODONÍN – Do 30. července má ředitel nemocnic v Kyjově a Hodoníně Martin Benírške zpracovat studii ekonomického hospodaření celku, vzniklého z obou případně sloučených zdravotnických zařízení.

Zatímco model zachování dvou původních, zcela samostatných nemocnic nepovažují krajští radní za vhodný, další varianty se mají podrobit důkladnému posouzení.

Ve hře tak zůstává nynější stav se dvěma samostatnými nemocnicemi s jediným ředitelem a částečně sjednoceným řídicím aparátem a varianta ustavení jediného subjektu.

Výsledné zdravotnické zařízení by mělo kromě společného ředitele také jediný rozpočet a jednotný smluvní vztah se zdravotními pojišťovnami.

„Právě na jednání se zdravotními pojišťovnami, zejména se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, bude hodně záležet. Je zapotřebí zjistit, která varianta bude z hlediska příjmů od pojišťoven pro nemocnici nejpříznivější,“ řekl starosta Kyjova Jan Letocha (nezávislý).

Starosta je současně krajským radním, takže je seznámen s názorem krajské rady na budoucnost nemocnic. Rada nesouhlasí s existencí dvou zcela nezávislých nemocnic.

„Stanovisko kraje je takové, že zakonzervování situace, která vloni skončila ekonomickým propadem ve výši 88 miliónů, není řešením,“ upozornil Letocha.

Osud zdravotnictví na Hodonínsku ovlivní také stanovisko ministerstva zdravotnictví, které se ale bude vyjadřovat právě až po vypracování studie s výsledkem jednání s VZP a dalšími zdravotními pojišťovnami.

„Rozhodovat se bude, teprve až bude zřejmé, zda může navržený model skutečně fungovat,“ řekl Letocha, kterého udivují zasvěcené komentáře některých politiků.

Prý také ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach již situaci komentoval, ale potřebné podklady přitom ještě neexistují.

Hodonín bojuje za samostatnost

V Hodoníně nejsou spokojeni s vývojem směřujícím ke slučování nemocnic. Vedení města má od zastupitelů úkol hájit samostatnost nemocnice. Ve stejném duchu je ipetice místních obyvatel, pod kterou je již na 9000 podpisů.

Starosta Hodonína Jiří Koliba (KDU-ČSL) tvrdí, že dosud neviděl žádný pádný argument, který by podpořil výhodnost sloučení nemocnic. S takovým názorem kromě Letochy nesouhlasí ani ředitel nemocnic Benírške, podle kterého existence dvou samostatných zařízení skutečně nic nevyřeší.

V obou nemocnicích na Hodonínsku má být po změnách 585 akutních lůžek. Spolu s třetím zdravotnickým zařízením ve Veselí nad Moravou bude mít region i115 lůžek následné péče.

DÁLE ČTĚTE:
V krajích už se začalo slučovat
Slučování nemocnic v Jihomoravském kraji nehrozí
Škromach: Hodonínská nemocnice potřebuje samostatného ředitele
Proč jsou nemocnice na jihovýchodní Moravě ztrátové?

Právo

Ohodnoťte tento článek!