KZ podává žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí

soud, právo, spravedlnost

Společnost Krajská zdravotní (KZ) podala žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí. Úřad zamítl její odvolání proti platebnímu výměru nařízenému Úřadem Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad kvůli údajně předražené zakázce na nákup zdravotnické techniky.

ČTK o tom informoval mluvčí KZ Jiří Vondra. Sankce původně činila 353 milionů korun, později byla snížena na 111 milionů Kč.

Dotační úřad vloni po KZ požadoval vrátit celou dotaci 353 milionů za údajně předražené zdravotnické přístroje. KZ se proti tomu odvolala, ministerstvo její odvolání zamítlo. Podle KZ ale rozhodlo předčasně.

„Ministerstvo i regionální rada přitom opírají odůvodnění výměru o rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které KZ soudně napadla u brněnského odvolacího soudu. Ten ve věci zatím nerozhodl, prozatímně však přiznal žalobě odkladné účinky,“ řekl Vondra. Dodal, že samotný odvod zatím KZ nařízen nebyl, žaloba se týká pouze zamítnutí jejího odvolání. Dotační úřad letos sankci KZ snížil z 353 na 111 milionů, jak řekl Vondra, výměr ale ještě KZ nemá.

Podle ÚOHS se KZ dopustila správního deliktu tím, že neprodloužila lhůtu pro podání nabídek ve veřejné soutěži na nákup přístrojového vybavení svých nemocnic na přelomu let 2008 a 2009. „Toto rozhodnutí je ale napadené žalobou KZ u správního soudu, který navíc pozastavil zaplacení pokuty vyměřené ÚOHS,“ řekl Vondra. Soud vydal vloni v lednu předběžné opatření, že firma nemusí do jeho rozhodnutí platit udělenou pokutu 700.000 korun.

Vedení KZ již tehdy uvedlo, že pokud jí Krajský soud v Brně nedá za pravdu, chce podat i kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

Ohodnoťte tento článek!