Lákadlo v ČR pro cizince? Levné zdravotnictví

lékařka, sestra, operace, chirurgové

Česká republika se v loňském roce umístila mezi prvními třiceti nejpopulárnějšími turistickými lokalitami světa. Miliony turistů sem pravidelně přijíždějí za historickými památkami, kulturou, vyhlášenou kuchyní i českým pivem. Dlouhodobě ale můžeme sledovat i další trend, a tím jsou cizinci, kteří se k nám vydávají za lékařskými zákroky.

Rozhoduje cena

Zdravotní turistiku neboli Medical Tourism původně podnikali lidé z méně rozvinutých zemí do států s vyšší úrovní lékařské péče. Dnes převládá jiný trend, lidé z vyspělých zemí cestují za lékařskými zákroky do států, kde je úroveň zdravotnictví srovnatelná, ale cena za poskytnuté služby je podstatně nižší. V průběhu dalších let se očekává dokonce nárůst zdravotní turistiky lidí z nejvyspělejších ekonomik. Podle agentury CzechTourism mezi hlavní důvody patří dlouhodobě se zvyšující náklady na domácí zdravotní péči v dané zemi, garance špičkové úrovně a bezpečnosti lékařské péče v různých zemích po celém světě a ochota cestovat za medicínou, která je méně finančně nákladná.

Do České republiky přijíždějí za medicínskými zákroky ročně tisíce cizinců, přičemž nejčastěji vyhledávají plastickou chirurgii. „Klientela ze zahraničí činí na našich pracovištích v Praze a Karlových Varech zhruba 30%všech pacientů. Nejčastěji jsou našimi pacienty lidé z Německa, Rakouska a Ruska, ale i z Velké Británie a USA. Máme školený personál, který se s cizinci domluví, takže to pro naši kliniku nepředstavuje žádný problém.“ uvádí Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie v Ústavu estetické medicíny.

Zvětšení prsou

Převážnou většinu, zhruba 90 % cizinců, kteří k nám za plastickou operací přicestují, tvoří ženy. Nejčastěji podstupují operaci očních víček, zvětšení prsou a liposukci. Potvrzují tak i obecně převládající trend top nejnavštěvovanějších operací u nás. Tři výše uvedené estetické zákroky patří dlouhodobě mezi nejžádanější i u českých pacientek. Hlavním důvodem, proč si zahraniční turisté pro plastické operace vybírají právě Českou republiku, je především kvalita českých plastických chirurgů za příznivou cenu.

Česká republika patří k průkopníkům tohoto oboru ve světě. Byli jsme jedni z prvních, kde byla plastická chirurgie uznána jako samostatné odvětví medicíny a svou prestiž a mezinárodní úroveň držíme dodnes. Chirurgové a lékaři vychází z vysokých odborných znalostí, většina klinik je vybavena moderní špičkovou technikou a školenému zdravotnickému personálu nechybí zkušenosti se zahraničními pacienty. Přičemž cena jednotlivých zákroků estetické medicíny je v porovnání např. s USA, Německem či Velkou Británií až několikanásobně nižší.

Z Kanady do ČR

„Vždy jsem vypadala mladší a o plastické operaci mě ani nenapadlo přemýšlet. Avšak po dlouhodobém silném stresu se na mě má léta projevila. Měla jsem pocit, jako by byl můj život u konce a nemohla jsem se ani podívat do zrcadla,“ popisuje své důvody pacientka z Kanady, která v říjnu loňského roku podstoupila plastickou operaci obličeje a krku v Ústavu estetické medicíny v Emauzích.

„Bohužel jsem si nemohla dovolit podstoupit zákrok v Kanadě. Pak jsem se doslechla, že v Praze jsou ceny nižší a kvalita lékařských služeb je vysoká. Ukázalo se, že je to obojí pravda. S provedeným zákrokem jsem byla nadmíru spokojená. Nyní jsem oslavila šedesátiny a vůbec mě to netrápí. Vypadám a cítím se na čtyřicet. Stále mi zbývá spousta let, které si můžuspokojeně užít.“

Výběr zařízení

Podstoupení plastické operace v zahraničí s sebou přináší i rizika, která by tito turisté neměli přehlížet. Stává se, že pacienti ve snaze co nejvíce ušetřit odcestují ihned po zákroku zpět domů a zanedbají pooperační péči. Obzvláště, pokud nemají ve své zemi dostupnou odbornou pomoc, neměli by nic uspěchat. Dalším rizikem může být neznalost cizího prostředí, zahraničních klinik a jejich úrovně. Nesprávně provedený zákrok, s jehož výsledkem pacient není spokojen, může vést k hlubokým psychickým problémům či dokonce k dalším zdravotním komplikacím vyžadujícím reoperaci. Řešení takové situace zpětně po návratu do vlastní země je velmi komplikované.

„Cizinci by si měli dát pozor především na výběr pracoviště. Důležité je ale také respektovat doporučení lékaře, protože dobu hojení nelze uspěchat a rozsah zákroků by se neměl přehánět ve snaze provést co nejvíce v nejkratší možné době,“ dodává MUDr. Dušan Záruba.

Ohodnoťte tento článek!