Lákají vysokoškoláky. Na stipendia

Titulní obrázek

Společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic v Ústeckém kraji, chce tímto programem vyřešit stále se zhoršující situaci s personálním zajištěním a také zvýšit kvalifikaci budoucích zaměstnanců. Studenti mohou svou přihlášku poslat do 15. října, nabídka platí již pro tento akademický rok. „Peníze mohou studenti použít na cokoli, musí jen dokázat, že jsou na prezenčním studiu…

Společnost Krajská zdravotní se rozhodla vyřešit problém s nedostatkem zdravotnického personálu. Studentům nabízí stipendia za to, že po škole nastoupí v některém z jejích zařízení.

Společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic v Ústeckém kraji, chce tímto programem vyřešit stále se zhoršující situaci s personálním zajištěním a také zvýšit kvalifikaci budoucích zaměstnanců. Studenti mohou svou přihlášku poslat do 15. října, nabídka platí již pro tento akademický rok. „Peníze mohou studenti použít na cokoli, musí jen dokázat, že jsou na prezenčním studiu. Nebudeme je striktně kontrolovat, předpokládáme, že by jim peníze měly pomoci při nákupu učebnic, při dojíždění či ubytování,“ uvedl pro Zdravotnictví a medicína tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Zajímavá motivace

Pokud studenti budou chtít stipendium využít, musí dosáhnout průměru 2,0. V nemocnici pak čerství absolventi budou muset strávit stejnou dobu, po kterou pobírali stipendijní příspěvek. „Peníze pocházejí z našich vlastních zdrojů, jsme schopni je v budoucnu navýšit,“ dodal Vondra. Zatím není jisté, zda se společnosti program vyplatí, studenti ale nabídku převážně chválí. „Tato nabídka není úplně nová, v odlehlejších nemocnicích funguje poměrně dlouho.

Je to zajímavé pro kolegy, kteří si studium platí sami a potýkají se s nedostatkem financí. 70 tisíc na rok určitě není málo, když si člověk vezme, že fakulta nabízí nejlepším studentům 10 tisíc korun. Myslím si, že někteří studenti na nabídku budou slyšet,“ reagoval na dotaz Zdravotnictví a medicína člen Akademického senátu 2. LF UK Roman Mizera. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je to zcela legitimní způsob jak získat pro svou nemocnici personál.

„Nejsem schopen zhodnotit, jaký to bude mít efekt, ale v minulosti zde již něco podobného fungovalo. Zajímavé to bylo pro lékaře, kteří pocházeli ze severních Čech – prostě se jen vrátili domů a dostali za to stipendium. Že se tam ale hrnulo nějaké velké množství lékařů, to jistě ne,“ uvedl proZdraví.Euro.cz Kubek. Dodává, že lékaři raději odejdou do ciziny, než aby se stěhovali v rámci republiky.

Fungování zajištěno

Krajská zdravotní, stejně jako většina nemocnic v republice, musí personální problémy řešit neustále. Omezení provozu ale zatím podle Jiřího Vondry nehrozí. „Musím vyvrátit různé fámy například o tom, že budeme zavírat urologické oddělení. Někteří lékaři sice odešli, ale je to běžná fluktuace zaměstnanců, nic výjimečného,“ tvrdí Vondra. Výhodou podle něj je, že mají pět nemocnic a lékaře si mohou půjčovat, i tak jsou ale připraveni na nejhorší.

„Samozřejmě máme krizový scénář, nemíním ho ale odhalovat,“ nastínil Vondra. Podle něj je nyní v nemocnicích v Ústí, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově tolik lékařů a sester, že jsou schopni zajistit bezproblémové fungování. Do ideálního stavu prý ale schází asi 90 lékařů, hlavně na odděleních interny, ARO, gynekologie a neurologie. Krajská zdravotní má nyní 6236 zaměstnanců.

Michaela Svobodová

Ohodnoťte tento článek!