Laktační liga: Kojeným miminkům není třeba ve vedru dávat další tekutiny

Výstava unikátních uměleckých snímků kojení

Kojeným miminkům není potřeba ve vedru podávat žádné další tekutiny. Zatímco dospělí mají v horkých dnech vypít za den asi tři litry vody, potřeby kojenců pokryje mateřské mléko. ČTK to řekla předsedkyně Laktační ligy lékařka Anna Mydlilová. Propaguje kojení jako nejpřirozenější výživu dítěte. V době prázdnin a cestování má kojení i další výhodu, že krmení není nutno chystat a hygiena je zajištěna.

„Mateřské mléko je dobrým zdrojem tekutin, obsahuje 85 procent vody, takže není nutné, aby se kojenému dítěti dodávala voda. Ani v tropech, kde mají mnohem větší vedra, někdy i padesátistupňová, se kojencům nic nedává,“ řekla. Podle doporučení by děti měly být plně kojeny do půl roku věku, pak je možno začít jejich jídelníček rozšiřovat.

Kojenec pije v horku častěji a bere si jen „přední“ mléko, které obsahuje laktózu a není tolik tučné. „Dítě pije v horku i dvanáctkrát, patnáctkrát za den, někdy jsou maminky zaskočené, že se režim kojení změnil. Je to tím, že dítě pije krátce, jen na žízeň, ne na hlad,“ vysvětlila lékařka.

V porodnicích, které se zapojily do celosvětového hnutí Baby friendly hospital, tedy jsou „přátelské dětem“, se maminky dozvědí, že dítě si samo reguluje počet kojení na žízeň a hlad. „Ono je tím, kdo vše řídí, kojení nemá být pravidelně každé tři hodiny, jak to ještě někde prosazují, a běda mamince, když se jejich radou neřídí,“ dodala.

U kojených dětí se tekutiny začínají přidávat až od desátého měsíce věku, dětem na umělé výživě od šestého měsíce.

Ze stovky českých porodnic je 67 „přátelských dětem“. Titul dostanou, když dodržují deset kroků k úspěšnému kojení. Posuzuje se tak kvalita poskytované péče.

Mydlilová připomněla, že pro správný start kojení je optimální, když se dítě položí mamince na břicho hned po porodu, a to i po císařském. „Dítě má ještě prvotní reflexy, samo se k prsu dostává, krauluje, ručkama si pomáhá, masíruje prs, což pomáhá ke spouštění tvorby mléka,“ popsala. Podle českých statistiků nebylo nikdy kojeno jen pět procent dětí. Při propuštění z porodnice je kojeno až 96 procent dětí, do šesti týdnů 85 procent a do půl doku 62 procent. Důležitost kojení připomíná Světový týden kojení 1. až 7. srpna, Český týden kojení je 16. až 22. září.

Ohodnoťte tento článek!