Přejít na obsah

Lázeňská péče se zatím omezovat nebude

zpět
15.11.2011
léčebné lázně v ČR
zvětšitléčebné lázně v ČR
Autor: zdn

léčebné lázně v ČR | Autor: zdn

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger včera po jednání se zástupci Svazu léčebných lázní ČR ustoupil a odložil svůj plán na omezení lázeňské péče. Provozovatelé lázní přednesli ministrovi své připomínky, které vesměs poukazovali na výrazně negativní dopad připravované vyhlášky na lázeňskou péči, jež měla vejít v platnost již od 1. ledna.

Informaci přinesl deník DNES.

Ředitelé lázní vyjednali šestiměsíční odklad. Získaný čas využijí na doladění vyhlášky do snesitelnější formy pro provozovatele lázní. Zpráva o odkladu potěšila jak provozovatele lázní, tak lékaře a i některé hoteliéry.

„Jde o to, že by se výrazně změnil indikační seznam. To je vyhláška, která stanovuje, jaké choroby mohou být v lázních léčeny a jaký příspěvek na ně zaplatí pojišťovny,“ řekl deníku Jaroslav Vobořil, předseda Kolegia karlovarských lázeňských lékařů.

Vyhláška by se dotkla nejlukrativnějších hostů

Lázně navštěvují tři skupiny pacientů. První z nich jsou samoplátci, druhá skupina pacientů dostává příspěvek. Třetí a nejvýnosnější skupinu hostů tvoří pacienti, jejichž stav vyžaduje komplexní lázeňskou péči, a těm dosud léčbu, ubytování i stravu hradí pojišťovna.

Právě na tuto, lázněmi nejžádanější skupinu pacientů by uvažovaná vyhláška nejvíce dopadla. „Bojíme se toho, že by pojišťovny omezily platby právě na tuto péči. Existují přitom lázeňská místa, která jsou na komplexních pacientech závislá,“ sdělil DNES Vobořil, podle kterého se jedná například o lázně v Jáchymově nebo Kynžvartu.

Širší dopad

Ekonomický dopad vyhlášky by se mohl rozšířit i na další firmy, neboť jich je v daných regionech mnoho navázáno přímo na poskytování lázeňské péče. Dopad by mohol být znát i na ukazatelích zaměstnanosti. Navíc lázeňská zařízení často zaměstnávají i lidi s nízkou kvalifikací, kteří se na trhu práce hůře prosazují.

„Důsledkem by zřejmě byla i komercionalizace lázeňství. Lázně by prostě dělaly to, co by chtěli lidé. Léčily by celulitidu, zpevňovaly postavy a tak dále. A tradiční lázeňství by se zřejmě vytratilo,“ predikoval Vobořil.

Karlovy vary ohroženy nejsou

Vyhláška by se pravděpodobně příliš nedotkla Karlových varů. Zdejší lázeňská zařízení jsou živa především ze zahraniční klientely.

„Všichni víme, jaká je situace v Evropě. Proto bychom měli vítat návštěvníky ze zemí bývalého Sovětského svazu nebo arabských zemí a ne se o ně otírat. Jsou šancí, jak udržet trh práce a zaměstnanost,“ uvedl na včerejším semináři k budoucnosti lázeňské péče, který se včera konal ve Spa Resortu Sanssouci, generální ředitel hotelu Josef Pavel.


Autoři

fkc, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

2.6. Po Julínkovi další pokus: Tak budete platit lékaři Po Julínkovi další pokus: Tak budete platit lékaři
2 příspěvků
21.1. Konec korupce v lékařství? Konec korupce v lékařství?
6 příspěvků
27.9. Ministr: Špičková zdravotní péče se musí omezit Ministr: Špičková zdravotní péče se musí omezit
3 příspěvků
9.9. Myslím na Poslední soud Myslím na Poslední soud
13 příspěvků

Komentovat článek: Lázeňská péče se zatím omezovat nebude

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lázeňská péče se zatím omezovat nebude

Komentáře

další 2 komentáře
Marián Lobby?  | 15. 11. 2011 18:06

Jen politická úlitba, protože racionalita není zrovna parketou této vlády - snad jen, kdyby toto byla ona pověstná "první vlaštovička":-)

lékař Dobrá lobby  | 15. 11. 2011 10:48

To by mě zajímalo, kolik to stálo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné