Přejít na obsah

Lázně odmítají záměr snížení plateb

zpět
8.4.2011
graf, pokles
zvětšitgraf, poklesZdroj: i.ehow.com

graf, pokles | Zdroj: i.ehow.com

 

Lázeňské podniky nesouhlasí se záměrem ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na snížení plateb pojišťoven za lázně.

Heger chce na přibližně polovinu snížit částku, kterou pojišťovny vynakládají na proplácení lázeňské péče. Ta dnes činí tři miliardy korun.

Většina oslovených podnikatelů v lázeňství upozornila na to, že takové rozhodnutí by znamenalo nejen nekoncepční rušení lůžek, ale i propouštění stovek zaměstnanců.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní ČR a generální ředitele Léčebných lázní Jáchymov Eduarda Bláhy ho v ubytovacích a stravovacích provozech zaměstnána řada málo kvalifikovaných osob a jejich budoucí uplatnění bude v pohraničních oblastech, kde se lázně až na výjimky nacházejí, velmi ztížené.

Po republice zaniknou tisíce lůžek

„Toto rozhodnutí ovlivní především hospodaření státu. Teď uvolňuje tři miliardy korun, ale v konečném důsledku se státu od lázní vrací mnohem více. K takovému rozhodnutí může dospět jen špatný hospodář,“ reagoval Martin Plachý ze společnosti Royal Spa, která provozuje lázeňské hotely v Mariánských Lázních, Ostrožské Nové Vsi, Velkých Losinách a Luhačovicích.

Podle něj takové rozhodnutí ovlivní všechny poskytovatele lázeňské péče. „Výpadek bude enormní - po celé České republice zanikne i několik tisíc lůžek, řada pracovních míst, a stát tak bude muset zvýšit dávky na nezaměstnanost,“ poznamenal.

V Luhačovicích polovina pojištěnců

Jeho slova podpořil i provozní ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek. Podle něj samoplátců, kteří do Luhačovic přijíždějí, sice přibývá a tvoří přibližně 75 procent klientů, nicméně v přepočtu na strávené noci tvoří polovinu. Zbylých 50 procent připadá na pojištěnce. „Například naše dětská léčebna, která má 300 lůžek, je zaměřena pouze na pojištěnce - dětské pacienty,“ poznamenal.

Snížení plateb by se nepřímo dotklo i Lázní Lednice, jež léčí jen klienty, kteří si pobyty hradí sami. „Všechny lázně by začaly usilovat o samoplátce, trh by se značně rozšířil.

V lázeňství je sice v současné době trend zvyšujících se pobytů samoplátců, ale v žádném případě nárůst počtu tuzemských samoplátců a zahraničních hostů nedokáže kompenzovat tak zásadní úbytek pacientů v rámci veřejného zdravotního pojištění,“ řekla ředitelka lázní Alena Ďurišová.

Ředitelka lázní v Teplicích nad Bečvou, které se starají o pacienty po operacích srdce, Irena Vašicová upozornila, že pokud taková péče zůstane pouze na nemocnicích, pojišťovnu to bude stát mnohem více peněz. „Jsem si proto jistá, že to určitě nebude tak, že by se všechny lázně škrtly a nebyly by hrazeny z prostředků veřejného pojištění,“ uvedla. I tak by se takové rozhodnutí chodu lázní dotklo.

Přibližně 95 procent pacientů jsou lidé v důchodovém věku. „Žijí z důchodu a nejsou tak sociálně silní, než aby jim bylo jedno, jestli si zaplatí třicet tisíc korun za lázně, nebo ne. Dojde k výraznému úbytku našich lázeňských hostů,“ doplnila.

Případných negativních dopadů se obávají i lázeňské společnosti v Karlovarském kraji. Například Mariánské Lázně mají kolem dvanácti procent tuzemské klientely. Z ní značná část přijíždí na hrazené pobyty. „Pokud by je lázně ztratily, byl by to citelný zásah do tržeb,“ řekl generální ředitel společnosti Leo Novobilský.

Lázním Poděbrady by kvůli plánovanému snížení plateb zdravotních pojišťoven na lázeňské pobyty klesly tržby až o pětinu. Případné omezení financování lázeňské péče by se výrazně dotklo i Lázní Aurora a Bertiných lázní v Třeboni.

Většinu jejich klientely totiž tvoří právě pacienti, jimž na pobyt a péči přispívají zdravotní pojišťovny. Prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha dodal, že počty léčebných pojištěnců klesají pozvolna již několik let. Lázním se tak postupně daří je nahrazovat samoplátci.

„V případě skokové změny by to ale nezvládly,“ upozornil Bláha. Vyzval proto Hegera k diskusi a k monitorovací návštěvě léčebných lázní.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lázně odmítají záměr snížení plateb

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lázně odmítají záměr snížení plateb

Komentáře

dalších 10 komentářů
Pánka lázně  | 11. 04. 2011 09:14

bohužel s vámi nemohu souhlasit....většinou to totiž dopadá tak že právě proti lidem jako jsem já dopadne tato rádoby reforma nejtvrději. Stejně jako chystaná reforma sociální od ministra Drábka. Ovšem spousta lidí si neuvědomuje že by se měly začít modlit aby neonemocněly a nebo je nepotkal úraz. Nebo aby si každý raději dopředu uspořil alspoň 100 až 150 tisíc pokud skončí na vozíku a to jen na to aby se podílel aby mohl fungovat třeba doma. Lázně nejspíše skrátka skončí.

Karlos lázně  | 11. 04. 2011 08:59

o pacientech v indikaci o které mluvíte pravděpodobně nikdo ani náznakem nepoochybuje. Problém jsou mnozí ostatní a nemoci, které nejdou principiálně v lázních ani léčit, ani stabilizovat. Asi i takové "pacienty" potkáváte. A to je to plýtvání, které bere peníze i na Vaši léčbu.

Pánka lázně  | 11. 04. 2011 00:03

Na jednu stranu chápu že ti co do lázní nejezdí tak závidí....ale zas by ti samí asi nechtěly sedět na vozíčku. Já mám neurologickou nemoc a mám nárok v uvozovkách jednou za dvaroky na komplexní lázně a musím říc že mi pomáhají jak rehabilitace a že bolí, tak po psychické stránce a hodně. Nemluvím o tom že i mé rodině uleví taky si potřebují odpočinout ode mne a já od nich. Nejlépe by bylo jezdit každoročně ale na to fakt není. Loni jsem za komplexní hradila za tři týdny cca 8 tisíc...bezbariérový pokoj se sociálním zařízením. Jinak moc ráda bych vyměnila lázně za to chodit, hýbat se a nevyset někomu na krku. Jestli mi i toto zruší zas po těch všech škrtech co nás čekají tak lidi jako jsem já jen zavřou v domech či bytech nebo ústavech. Zas přídu o další šanci možnost důstojného žití. Neboť na to platit ještě v lázních jídlo i ubytování to je likvidační. Nedám dohromady 20 tisíc. bohužel.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné