Přejít na obsah

Lázně se úspor nebojí, chtějí nový indikační seznam

zpět
15.10.2010
lázně
zvětšitlázněZdroj: www.shelborne.com

lázně | Zdroj: www.shelborne.com

 

Šetření a výrazné škrty v lázeňské péči, o kterých se v posledních dnech hovoří, nebudou tak drastické. Myslí si to alespoň prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha. Podle něj jsou informace, které se v médiích objevily, zkreslené.

Objevily se informace, že ministerstvo zdravotnictví plánuje výrazné škrty v lázeňské péči. Víte o těchto změnách a jak na ně reagujete?

To, co se objevilo nám nepřijde jako jasné a průhledné zveřejnění plánu. Přijde nám to spíše jako novinářská konstrukce nad několika výroky. Něco podobného nám potvrdilo i ministerstvo. Tedy, že se nejedná o přesně promyšlené kroky a úkony, že se spíše jedná o nějaký soubor pocitů a názorů, které se budou teprve utvářet. Na lázeňské konferenci v Karlových Varech, která proběhla minulý týden, byli přítomni i dva náměstci ministra a informace, které se nyní objevili v médiích byly rozhodně protichůdné. Nyní nám znovu potvrdili, že se lázně žádných drastických kroků bát nemusí.

Takže k žádným změnám dojít nemá?

Změny se určitě chystají, ale je to teprve v přípravné fázi, zatím nic není jasné. Našim záměrem je změnit nebo optimalizovat současný indikační seznam nebo vyhlášku, která přiřazuje podmínky a říká, která indikace se léčí jak dlouho. Vítáme to a je nám jasné, že u některých indikací se nás může změna dotknout negativně, u některých si myslíme, že to může být právě naopak. Doufáme, že pokud se tím ministerstvo začne opravdu zabývat, bude se zabývat problémem nejen ve vyňatém segmentu lázeňské péče, ale v celé šíři péče následné, rehabilitační, ústavní. My cítíme, že je zde ohromný nepoměr v tom, jakým způsobem se schvalují, přidělují lázně a jakým způsobem se velmi snadno můžete dostat do jiného rehabilitačního zařízení. Pojišťovna přitom nemá vůbec žádnou kontrolu.

Jakým směrem se tedy mají změny ubírat?

My už dlouho voláme po tom, aby první, co se udělalo, bylo vytvoření jednotného indikačního seznamu pro celou následnou rehabilitační péči, aby v něm platili všude stejná pravidla. V médiích zaznělo také něco o tom, že dochází ke zneužívání této péče jako „levné dovolené“. Pokud se to děje, tak na základě nějakého kontaktu mezi pacientem a lékařem. Potažmo tam nezafunguje kontrolní mechanismus, který je ale nastaven. Je tam revizní lékař, který to celé schvaluje, jsou tam odborní lékaři, praktičtí, kteří vysílají.. Jsou tam tři stupně kontroly. Nikde jinde v systému takový stupeň kontroly není.

Ministerstvo ale potvrdilo, že změny v tomto oboru chystá a jeho plánem je ušetřit stovky milionů korun. Neobáváte se, že lázně finančně utrpí?

Jestli jsme si zvolili systém, že budeme šetřit, tak nemůžeme křičet, když se nás dotknou, že to nechceme. Na druhou stranu říkáme, že to musí být s rozumem, musí se hledat tam, kde ta úspora přinese opravdu úsporný efekt. Navíc na mě současné složení ministerstva působí tak, že tam je rozum, a že bude naslouchat a vyhodnocovat.

Hovoří se o tom, že prostředky na lázeňskou péči neustále rostou. Jak je to v současné době?

I když vyrostla absolutní cena, tak absolutní procento kleslo. Ze dvou procent je to již na nějakých 1,49 procent. Lázně ukrajují méně a více se otevírají samoplátcům. Pokud by došlo k nějakému dramatickému škrtu, ze dne na den, tak jak to kdysi plánoval pan ministr Rath, řadu lázní by to položilo. Zejména ty, které nemohou najít zahraničí klienty, protože jsou například ve středních Čechách a nemají tak tradiční jméno. Určitě by to byla těžká rána a to si myslím, že vzhledem k tradici, kterou tady lázeňství má, by byla velká škoda.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

12.10. Další vlna úspor: lázně dostane méně lidí Další vlna úspor: lázně dostane méně lidí
13 příspěvků
14.5. Lázním v ČR loni vlivem ekonomické krize mírně ubylo pacientů Lázním v ČR loni vlivem ekonomické krize mírně ubylo pacientů
1 příspěvků
12.10. Hýčkejme si tělo i duši
1 příspěvků

Komentovat článek: Lázně se úspor nebojí, chtějí nový indikační…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lázně se úspor nebojí, chtějí nový indikační…

Komentáře

další 2 komentáře
lékař pan prezident  | 15. 10. 2010 11:59

boužel nic nechápe, už nemá ani smysl nad tím pozastavovat.Přestava, že praktický či jiný lékař je dráb, který bude svému pacientovi zakazovat či nedoporučovat lázně je hodně naivní.Při hodně vágních kritériích se indikace vždy nějak zdůvodní.Opusťme model, kdy lékař bude "hodný" nebo "zlý" a podle toho se budou přidělovat lázně.Akceptujme fakt, že lázeňská léčba je jasný nadstandart a pokud ho pacient chce , tak ať si ho zaplatí. Hradit ho ze solidárního veřejného pojištění je falešné a nesolidární!!!

Sydney Hall České lázně jsou tak trošku rarita  | 15. 10. 2010 10:19

Nikde na světě se do lázní nejezdí v tak masovém měřítku jako u nás.. A co si co budeme vykládat, hlavní důvod proč má lid ty lázně tak rád, není léčba, ale - kulantně řečeno - takový ten společenský život, že.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné