Lázně tvrdě bojují o klienty

Většině lázní v Česku klesá počet klientů, snaží se proto upravenými programy oslovit i zájemce z řad zdravé populace. Nemocné tak částečně vystřídají rekreanti. Pod snížený zájem o léčebné pobyty se podepsal hospodářský útlum v sousedním Německu i změna politického klimatu ve vztahu k arabským zemím…

Tito zahraniční zákazníci totiž patřili ke stálé klientele českých lázní.

Například lázně v Poděbradech už dávno nejsou jen „na srdce“. Na relaxační pobyty a cíleně zaměřené programy přijíždějí ženy, senioři i celé pracovní kolektivy.

Součástí Dámského víkendu nebo Týdnu pro ženy jsou i besedy s psycholožkou, kosmetické ošetření nebo kadeřnické služby.

Svatební pobyty v lázních

Lázně Luhačovice připravily pro letošní sezonu dokonce svatební pobyty s možností zorganizování hlavního obřadu a v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku lze zase odpočinek skloubit také s cyklistikou.

Také v Priessnitzových lázních Jeseník hradí zdravotní pojišťovny léčebný pobyt zhruba pouze dvou třetinám klientů.

Zejména v podzimních a zimních měsících, kdy počet léčebných pobytů klesá, je pro lázně důležitým zdrojem příjmů kongresová turistika či ubytování vyznavačů zimních sportů.

Do Teplic jezdí stále více Arabů

Současný trend úbytku klientely popírají lázně v Teplicích. Počet lázeňských hostů za posledních 12 let každoročně roste o několik tisíc a pobyty jsou vyprodané na tři roky dopředu. Do Teplic jezdí stále více lidí zejména z arabsky mluvících zemí, budou zde zřejmě mít i vlastní mešitu.

Také ve Františkových lázních klientů přibývá. Ze zhruba 30 tisíc hostů loni byla asi polovina cizinci.

Mariánské lázně: pobyt na zkoušku

Naopak druhé dvě velké lázeňské společnosti v Karlovarském kraji klienty ztrácí. V Mariánských lázních proto zavedly jakýsi pobyt na zkoušku. Program netrvá ani týden a klienti se po vyzkoušení mohou rozhodnout, zda v budoucnu přijedou na doporučený třítýdenní pobyt.

V Léčebných lázních Jáchymov se rozhodli zbránit úbytku hostů zkvalitněním ubytovacích kapacit. Rekonstrukce bude stát téměř 70 miliónů korun.

K masivním investicím do ubytovacích kapacit a léčebných provozů se odhodlaly také Anenské slatinné lázně z Lázní Bělohrad na Jičínsku a Lázně Velichovky z Velichovek na Náchodsku. Obě společnosti, které od sebe leží necelých 30 kilometrů, se zaměřují na léčbu pohybového ústrojí.

Severomoravské lázně Sanatoria Klimkovice na Novojičínsku a Lázně Darkov v Karviné chtějí získat nové klienty především z tuzemska a Evropy.

Lázně Darkov kvůli tomu letos plánují vybudovat nový rehabilitační bazén a minerální zřídlo. Nejmladší české lázně v Klimkovicích sázejí na to, že jako jediné v tuzemsku nenutí své pacienty kvůli procedurám opustit sanatorium.

Na české pacienty sází lázně v Hodoníně. Lidé, kterým péči hradí zdravotní pojišťovny, tvoří zhruba 90 procent klientů. Lázně jsou příspěvkovou organizací Hodonína, ale vykazují vyrovnaný rozpočet a nepotřebují od města dotace.

Právo

Ohodnoťte tento článek!