Přejít na obsah

LDN chtějí více peněz, dle MZ to nepomůže

zpět
15.9.2008

Léčebny dlouhodobě nemocných potřebují podle Asociace českých a moravských nemocnic více peněz, aby zaplatily kvalitní personál, který se bude o pacienty dobře starat. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta není problém v množství peněz, ale v jejich špatném rozdělení. Léčebny s vážnými pacienty by měly dostat více peněz než zařízení s lehčími případy...

„I za stávajícího systému jsou dobré a špatné LDN. Z toho lze vyvodit, že to není primárně otázka peněz. Můžeme nalít více peněz do LDN a budeme mít zase dobré a špatné LDN. Řešením není navýšit prostředky, ale směřovat je podle toho, o jaké pacienty se zařízení stará,“ řekl Cikrt ČTK.

Polemiku o kvalitě péče v LDN z posledních měsíců oživilo v těchto dnech trestní oznámení, které podala na soukromou nemocnici následné péče Interna Co s.r.o. v Chitussiho ulici v Praze 6 manželka jednoho jejího pacienta. Již dříve totéž učinila europoslankyně Jana Bobošíková na základě zpráv z tisku.

Vyjádření poskytne nemocnice ČTK v pondělí. Na stejné adrese jako tato soukromá nemocnice, uváděná v médiích jako LDN, sídlí LDN zřizovaná městskou částí Praha 6. Na rozdíl od soukromé nemocnice patří ke špičce v oboru. Její ředitel primář Jiří Malý ČTK řekl, že péči poskytují už dvacet let a nikdy na ně žádná stížnost nebyla.

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ČTK řekl, že podle analýz peníze léčebnám na všechno nestačí. „Kdo má smysl pro černý humor, dá pacientovi na vybranou: chceš jídlo nebo léky? pleny nebo uklizený pokoj? chceš lékaře? zaplať!“ Podle Fialy řeší LDN denně problém: Když nepodají lék, ohrozí pacienta, když ho podají, zkrachují.

„Zařízení nemá peníze ani na kvalitní pracovníky, a pak se může stát to, co ve zmíněné léčebně, byť to nelze v žádném případě omluvit,“ dodal.

Cikrt zdůraznil, že letos dostaly LDN více peněz než loni.

Příklad dvou léčeben na jedné adrese, z nichž každá poskytuje za stejné peníze jinak hodnocenou péči, podle něho dokládá, že jen v množství peněz to není. Financování mají změnit tři reformní zákony, které do konce září dostane vláda a v říjnu by je měl začít projednávat parlament. „Nově by peníze měly jít za službami, které potřebuje pacient, ne podle značky LDN,“ vysvětlil.

Mluvčí potvrdil, že ministerstvo dostalo na vědomí trestní oznámení, kterým se primárně zabývá policie. Musí počkat na výsledky. Soukromá nemocnice má registraci od magistrátu, ten může zřídit územní znaleckou komisi, aby případ vyšetřila. Pokud by problém byl vážnější, ustaví ministerstvo ústřední znaleckou komisi, popsal postup mluvčí.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: LDN chtějí více peněz, dle MZ to nepomůže

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LDN chtějí více peněz, dle MZ to nepomůže

Komentáře

další 3 komentáře
A Není možné říct léky nebo pleny apod.  | 16. 09. 2008 10:37

Jak může pan Cikrt do toho mluvit!Je to evidentní, chybí personál.A všichni pracující chtějí žít a bydlet.Není už socialismus a všichni platí za bydlení či média a ostatní.Za nízké důchody vděčíme Nečasovi a spol.Hlavně ,že si na úkor těchto starých lidí pakují kapsy ti co rozhodují o jejich existenci.Vždyť jsou to rodiče a prarodiče,dali vše pro toto pokolení,ohýbali záda a nesli tíhu minulých vlád.Viděli jak šmahem rozkrádájí republiku jak jim vláda zničila malé i nemalé úspory co měli na stáři a pod.Pan Cikrt není kompetentný říct ani A ani B.Prostě je tu SOS pro všechny staré bezmocné a je třeba jednat neodkladně a cíleně."Co pomůže rychlá pomoc když neví jak ji dát?"Tady se ví- personál,vlídné slovo,lékař ,který ctí každý život,a samozřejmě peníze kde je jich dost jen je dát těm starým a potřebným ,aby nebylo dilema jídlo nebo nezbytný lék!Odpovědnost LDN za tento stav!A odstoupení neschopné vlády za zvůli a beznaděj všech poškozozených.

Hnedomodry svet pridat jenom tem dobrym LDN !  | 15. 09. 2008 19:30

ty jsou: 1./ soukrome 2./ vykazuji vysoky obrat Heil!

Financování Státní zdravotnictví veřejné a solidární  | 15. 09. 2008 12:01

Kdo má vědět jak je financovaná státní nemocnice a státní LDN, oproti soukromé nemocnici, soukromé LDN ? Teda co se týká občanů, pro které jsou určeny. Státní nemocnice mají hrazený provoz z daní občanu a z veřejného ZP. Jak je to u soukromých třeba LDN, kde musí občané přímo doplácet, bez přerozdělení daní. Dostat kvalitní péči ve státním zařízení z veřejného pojištění/slíbenou z Ústavy dle zákona/ je mnohdy jen věcí ze známosti- a to i vedlejších toků, tzn. pro bohatší. Ty chudší, lidé bez známostí, si to jsou nuceny přímo na dřevo doplácet v soukromém sektoru, a ještě platí daně- ze své spotřeby,DPH, na provoz těch státních zařízeních. Jsme skutečně stát v ohledu zdravotní péče nejvíce solidární a hluboce sociální, ale ze známosti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné