LDN chtějí více peněz, dle MZ to nepomůže

Titulní obrázek

Léčebny dlouhodobě nemocných potřebují podle Asociace českých a moravských nemocnic více peněz, aby zaplatily kvalitní personál, který se bude o pacienty dobře starat. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta není problém v množství peněz, ale v jejich špatném rozdělení. Léčebny s vážnými pacienty by měly dostat více peněz než zařízení s lehčími případy…

„I za stávajícího systému jsou dobré a špatné LDN. Z toho lze vyvodit, že to není primárně otázka peněz. Můžeme nalít více peněz do LDN a budeme mít zase dobré a špatné LDN. Řešením není navýšit prostředky, ale směřovat je podle toho, o jaké pacienty se zařízení stará,“ řekl Cikrt ČTK.

Polemiku o kvalitě péče v LDN z posledních měsíců oživilo v těchto dnech trestní oznámení, které podala na soukromou nemocnici následné péče Interna Co s.r.o. v Chitussiho ulici v Praze 6 manželka jednoho jejího pacienta. Již dříve totéž učinila europoslankyně Jana Bobošíková na základě zpráv z tisku.

Vyjádření poskytne nemocnice ČTK v pondělí. Na stejné adrese jako tato soukromá nemocnice, uváděná v médiích jako LDN, sídlí LDN zřizovaná městskou částí Praha 6. Na rozdíl od soukromé nemocnice patří ke špičce v oboru. Její ředitel primář Jiří Malý ČTK řekl, že péči poskytují už dvacet let a nikdy na ně žádná stížnost nebyla.

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ČTK řekl, že podle analýz peníze léčebnám na všechno nestačí. „Kdo má smysl pro černý humor, dá pacientovi na vybranou: chceš jídlo nebo léky? pleny nebo uklizený pokoj? chceš lékaře? zaplať!“ Podle Fialy řeší LDN denně problém: Když nepodají lék, ohrozí pacienta, když ho podají, zkrachují.

„Zařízení nemá peníze ani na kvalitní pracovníky, a pak se může stát to, co ve zmíněné léčebně, byť to nelze v žádném případě omluvit,“ dodal.

Cikrt zdůraznil, že letos dostaly LDN více peněz než loni.

Příklad dvou léčeben na jedné adrese, z nichž každá poskytuje za stejné peníze jinak hodnocenou péči, podle něho dokládá, že jen v množství peněz to není. Financování mají změnit tři reformní zákony, které do konce září dostane vláda a v říjnu by je měl začít projednávat parlament. „Nově by peníze měly jít za službami, které potřebuje pacient, ne podle značky LDN,“ vysvětlil.

Mluvčí potvrdil, že ministerstvo dostalo na vědomí trestní oznámení, kterým se primárně zabývá policie. Musí počkat na výsledky. Soukromá nemocnice má registraci od magistrátu, ten může zřídit územní znaleckou komisi, aby případ vyšetřila. Pokud by problém byl vážnější, ustaví ministerstvo ústřední znaleckou komisi, popsal postup mluvčí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!