Léčba cukrovky stojí ročně 20 miliard

Titulní obrázek

Léčba cukrovky stojí v České republice ročně přibližně dvacet miliard korun. To je zhruba deset procent všech nákladů na zdravotnictví. „Cukrovku má už 750 000 obyvatel. Ročně nově dalších padesát tisíc přibude a 30 až 35 tisíc pacientů na tuto diagnózu zemře,“ řekl v úterý Právu profesor Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol…

Dodal, že osmdesát procent pacientů je ve věku nad 45 let. Zároveň se odhaduje, že až 200 000 pacientů o svém onemocnění vůbec neví.

„Přijde se na ně náhodně například při preventivní prohlídce nebo při předoperačním vyšetření. To už ale zpravidla začínají hrozit některé komplikace, například postupná ztráta zraku,“ řekl profesor. Doba mezi tím, kdy onemocnění začalo a reálně se zjistí, je přitom asi osm let.

Protože se cukrovka v Česku stává epidemií, spojila se odborná společnost diabetologů se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a společně spouštějí projekt komplexního monitorování léčby cukrovky.

„Obrovské prostředky, které jdou na léčbu cukrovky, chceme díky přesným poznatkům z praxí diabetologů a praktických lékařů nasměrovat tak, aby pacienti dostávali tu nejlepší léčbu, která je zároveň ekonomicky nejefektivnější,“ vysvětlil Právu Pavel Horák, generální ředitel VZP.

Dodal, že získaná data pak budou mít vliv na nastavení úhrad v diabetologii. Do nového systému by se mělo zapojit co nejvíce praktických lékařů, kteří mají velký vliv na to, jak se nemocný s cukrovkou léčí.

*

Obrovské prostředky, které jdou na léčbu cukrovky, chceme díky přesným poznatkům z praxí diabetologů a praktických lékařů nasměrovat tak, aby pacienti dostávali tu nejlepší léčbu Pavel Horák, generální ředitel VZP

**Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!