Přejít na obsah

Léčba rakoviny se výrazně zlepší

zpět
1.10.2008

Před několika lety vybojovala Vladimíra Musilová ze Zlína svůj boj s rakovinou. Součástí náročné léčby bylo i nepříjemné dojíždění mimo město kvůli ozařování. "Kdo neměl vlastní odvoz, musel se trmácet spolu s dalšími pacienty sanitkou a čekat, až se všechny terapie ukončí. S nemocí se to snáší velice špatně," popisuje Musilová, která v současnosti sama pomáhá předávat zkušenosti ženám s nádorovým onemocněním prsu..

v˙místním MammaHelp centru. Situace se však pro drtivou většinu místních pacientů s nádorovým onemocněním mění. Dnes se totiž ve Zlíně otevírá onkologické centrum. Nová onkologie nabídne osmatřicet lůžek pro hospitalizaci nemocných a na přelomu roku také ozařování. Prvním pacientům by nové centrum mělo sloužit koncem tohoto měsíce.

Centrum má nejmodernější techniku

Aby mohla poskytovat komplexní služby, pořídila nemocnice několik důležitých přístrojů. „Máme tak k dispozici CT simulátor, který pomáhá s přípravou ozařovacího programu, Gamamed pro brachyterapii, což je zavádění záření přímo do těla pacienta, lineární urychlovač sloužící k ozařování pacientů zvenčí a C rameno, které pomáhá kontrolovat ozařování během brachyterapie,“ uvedl primář onkocentra Milan Kohoutek. Zářící přístroje do konce roku otestují, aby mohly být schváleny k léčbě. „Pak budeme schopni zajistit komplexní onkologickou péči pětadevadesáti procentům nádorově nemocných dospělých pacientů,“ vysvětlil primář. Na jiná specializovaná pracoviště se podle něj budou muset nadále obracet pouze dětští pacienti, lidé s leukemií a s některými výjimečnými typy nádorů. K léčbě ve zlínském centru pomůže také speciální prostor pro přípravu chemoterapie. K dispozici je pacientům pro větší pohodlí při dojíždění do nemocnice také nové parkoviště pro dvaadvacet aut přímo před budovou.

Lékařům pomohou také fyzici

V onkologickém centru bude pracovat pětapadesát lidí. „Mezi nimi bude mimo jiné jedenáct lékařů, devět radiologických asistentů a čtyři fyzici,“ uvedl radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Bronislav Fuksa.

„Personál pro rozjezd onkologie už nemocnice má, některé pracovníky však ještě potřebuje sehnat,“ doplnil primář Kohoutek. Vladimíra Musilová z Mamma Help otevření nového centra velmi vítá a slibuje si od něj kromě výrazně lepšího zázemí pro pacienty i jejich lepší informovanost. „Když jsem podstupovala léčbu, bylo tu informací poskrovnu. I naše organizace bude mít kvůli tomu na onkologii informativní nástěnku, kam se mohou pacientky obrátit o další pomoc. „Na rozdíl od lékařů totiž poradíme například, kde sehnat paruku, když kvůli terapii člověk přijde o vlasy, nebo kde se dá koupit podprsenka pro ženy, kterým muselo být odňato prso,“ dodala. Vybudování centra stálo stovky milionů korun. „Celkové náklady jsou čtyři sta milionů korun, z toho sto osmdesát milionů si vyžádala samotná stavba a zbytek vybavení,“ uvedl radní Bronislav Fuksa.

Nikola Synek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Léčba rakoviny se výrazně zlepší

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Léčba rakoviny se výrazně zlepší

Komentáře

1 komentář
fanfán potěmkinova vesnice  | 2. 10. 2008 10:14

Budovy fajn, přístroje fajn, ale jaksi tam nemá kdo léčit. Počet onkologů i fysiků je zcela nedostačující

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné