Léčebna a magistrát se nedomluvily na obnovení krizového centra

Titulní obrázek

Pražská psychiatrická léčebna Bohnice se zatím neshodla s magistrátem na obnovení služeb bývalého Centra krizové intervence. Novinářům to řekl ředitel léčebny Ivan David s tím, že návrh smlouvy na financování nepřetržité linky důvěry zástupci hlavního města odmítli…

Provoz CKI léčebna kvůli ztrátovosti loni v červnu omezila. Magistrát a ministerstvo zdravotnictví v lednu nabídly léčebně dorovnání ztrát, když obnoví CKI v původní podobě. Léčebna ale tvrdí, že prostředky slíbené magistrátem jí neumožní obnovit všechny služby centra.

Primátor Pavel Bém (ODS) dnes uvedl, že nesouhlasí s přístupem vedení léčebny. „Pro Prahu je přijatelná jediná varianta řešení, obnovení Centra krizové intervence v podobě, kterou mělo před tím, než je ředitel David neuváženě zrušil,“ napsal primátor Pavel Bém (ODS) médiím.

CKI poskytovala do loňského června noční poradnu a lůžkové oddělení, sloužilo zejména lidem, kteří se ocitli v akutní psychické krizi. Jedná se například o lidi duševně nemocné, jejichž stav se náhle zhoršil, nebo o lidi jinak zdravé, kteří se ale dostali do psychické tísně. Centrum ale působilo léčebně roční ztráty kolem 3,5 milionu korun.

Ze služeb bývalého CKI léčebna zatím zprovoznila noční ambulanci a denní stacionář, a to díky penězům od ministerstva zdravotnictví. Magistrát měl zaplatit zbytek, tedy linku důvěry a lůžkovou část. Původně slíbených 1,5 milionu korun ale podle léčebny vystačí jen na linku.

„Ředitel David nyní požaduje okamžité zvýšení městské dotace o další milion korun, (…) je to neetické především vůči lidem, kteří Centrum krizové intervence potřebují,“ uvedl v tiskové zprávě Bém.

Magistrát dnes také napsal, že se „ostře ohrazuje“ proti vyjádřením ředitele Davida a nesouhlasí s jeho přístupem. „Pan ředitel David s námi komunikuje hlavně přes média a mám pocit, že hledá především důvody a ospravedlnění, proč provoz Centra krizové intervence v Bohnicích v původním rozsahu neobnovit,“ pokračoval Bém. David nicméně tvrdí, že je to magistrát, kdo komunikuje přes média. O lednové tiskové konferenci, kde město s ministerstvem zdravotnictví oznamovalo nabídku na doplacení ztrát CKI, se prý léčebna dozvěděla od novinářů.

Více než polovina hovorů a návštěv Centra krizové intervence připadala na lidi trpící stresem a neurózami. V roce 2006 se na něj obrátilo 5500 lidí po telefonu, 3600 jich přišlo osobně a 200 jich zůstalo v léčebně na lůžku. Většinu služeb CKI nehradily zdravotní pojišťovny a léčebna je doplácela ze svého rozpočtu.

ČTK

Léčebna a magistrát se nedomluvily na obnovení krizového centra
Ohodnoťte tento článek!