Přejít na obsah

Léčebna a magistrát se nedomluvily na obnovení krizového centra

zpět
16.4.2008

Pražská psychiatrická léčebna Bohnice se zatím neshodla s magistrátem na obnovení služeb bývalého Centra krizové intervence. Novinářům to řekl ředitel léčebny Ivan David s tím, že návrh smlouvy na financování nepřetržité linky důvěry zástupci hlavního města odmítli...

Provoz CKI léčebna kvůli ztrátovosti loni v červnu omezila. Magistrát a ministerstvo zdravotnictví v lednu nabídly léčebně dorovnání ztrát, když obnoví CKI v původní podobě. Léčebna ale tvrdí, že prostředky slíbené magistrátem jí neumožní obnovit všechny služby centra.

Primátor Pavel Bém (ODS) dnes uvedl, že nesouhlasí s přístupem vedení léčebny. „Pro Prahu je přijatelná jediná varianta řešení, obnovení Centra krizové intervence v podobě, kterou mělo před tím, než je ředitel David neuváženě zrušil,“ napsal primátor Pavel Bém (ODS) médiím.

CKI poskytovala do loňského června noční poradnu a lůžkové oddělení, sloužilo zejména lidem, kteří se ocitli v akutní psychické krizi. Jedná se například o lidi duševně nemocné, jejichž stav se náhle zhoršil, nebo o lidi jinak zdravé, kteří se ale dostali do psychické tísně. Centrum ale působilo léčebně roční ztráty kolem 3,5 milionu korun.

Ze služeb bývalého CKI léčebna zatím zprovoznila noční ambulanci a denní stacionář, a to díky penězům od ministerstva zdravotnictví. Magistrát měl zaplatit zbytek, tedy linku důvěry a lůžkovou část. Původně slíbených 1,5 milionu korun ale podle léčebny vystačí jen na linku.

„Ředitel David nyní požaduje okamžité zvýšení městské dotace o další milion korun, (…) je to neetické především vůči lidem, kteří Centrum krizové intervence potřebují,“ uvedl v tiskové zprávě Bém.

Magistrát dnes také napsal, že se „ostře ohrazuje“ proti vyjádřením ředitele Davida a nesouhlasí s jeho přístupem. „Pan ředitel David s námi komunikuje hlavně přes média a mám pocit, že hledá především důvody a ospravedlnění, proč provoz Centra krizové intervence v Bohnicích v původním rozsahu neobnovit,“ pokračoval Bém. David nicméně tvrdí, že je to magistrát, kdo komunikuje přes média. O lednové tiskové konferenci, kde město s ministerstvem zdravotnictví oznamovalo nabídku na doplacení ztrát CKI, se prý léčebna dozvěděla od novinářů.

Více než polovina hovorů a návštěv Centra krizové intervence připadala na lidi trpící stresem a neurózami. V roce 2006 se na něj obrátilo 5500 lidí po telefonu, 3600 jich přišlo osobně a 200 jich zůstalo v léčebně na lůžku. Většinu služeb CKI nehradily zdravotní pojišťovny a léčebna je doplácela ze svého rozpočtu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Léčebna a magistrát se nedomluvily na obnovení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Léčebna a magistrát se nedomluvily na obnovení…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Luděk Jen část Pravdy  | 12. 05. 2008 13:05

Pokud by měl být článek korektní, muselo by v něm být uvedeno i to, že se MZ ČR a hl. m. Prahy domluvily o financování centra dávno před odvoláním ředitele Davida. Ten vyčíslil ztráty centra krizové intervence loni při jeho zavírání na 3,5 miliónu korun, ministerstvo se zavázalo letos dát 2 a Prahy 1,5 milionu - s podmínkou, že ředitel obnoví provoz centra v plném rozsahu. Ten naopak centrum neotevřel a začal zvyšovat finnační požadavky, i když resort už peníze uvolnil. Praha to podmínila závazkem centrum skutečně otevřít včetně lůžkové části. Pokud autor článku o věci něco ví, ví samozřejmě i toto. Nebo by vědět měl. V článku to neuvádí, nebudu bádat zda jde o neznalost nebo záměr. Nicméně peníze aktuálním problémem nebyly a problém nebyl ani na straně hl. m. Prahy ani ministerstva zdravotnictví. Nakolik to vše souviselo s odvoláním ředitele Davida opravdu netuším, nicméně jak se zdá, autor článku také ne, i když článek formuluje jinak.

paralet Re:Re:Re:No a co má jako bejt ?  | 17. 04. 2008 11:44

O tomhle jsme si tu už psali. David měl již před zavřením CKI v ruce možnost navýšit její příjmy vnitřními opatřeními na dvojnásobek, což znamená, že ztráta by už nebyla 3,5 milionu, ale jen cca 1,5 milionu, takže prachy magistrátu by mu bohatě stačily. Jeho tvrzení o tom, že on CKI chce zachovat, ale musí ho zavřít, nevěřte. On se CKI chtěl od začátku zbavit, ale teď mu nezbývá než se tvářit, jako že on nerad. Nežerte mu to i s navijákem.

katango Re:Re:No a co má jako bejt ?  | 16. 04. 2008 17:06

Ne Rubáš,Ivan David.A peněz v psychiatrii NENÍ dost.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné