Přejít na obsah

Léčebná turistika už začala

zpět
17.6.2010
chirurgie, chirurgové, lékaři, operace
zvětšitchirurgie, chirurgové, lékaři, operaceZdroj: tmcnet.com

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace | Zdroj: tmcnet.com

 

Podle údajů Centra mezistátních úhrad v zahraničí se na plánovaných operacích loni léčilo 312 Čechů z toho nejvíc na Slovensku, pak v Německu a Belgii. Naopak do českých zdravotnických zařízení přijelo na plánované zákroky 969 cizinců. Z toho nejvíc ze Slovenska. Zaplatili 68 miliónů korun.

V tom ale nejsou zákroky, které si pacienti hradí v plné výši. Jde zejména o kosmetické operace, ale i zubní protézy a další. Ve skutečnosti může být cizinců v českých zdravotnických zařízeních tedy léčeno mnohonásobně víc.

Čísla nepřímo potvrdil i Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Do ČR už za zdravotní péčí jezdí podstatně více cizinců, než se léčí českých pojištěnců v zahraničí.“

Podle něj si zahraniční pojištěnci obvykle vyberou VZP jako tzv. výpomocnou zdravotní pojišťovnu, která je povinna za ně zdravotní péči uhradit a následně ji přeúčtovává do zahraničí jejich zdravotní pojišťovně.

Gajdáček: Stojaté vody se rozvíří

„Opatření Evropské unie může rozvířit stojaté vody českého zdravotnictví a bude ku prospěchu jak z hlediska kvality, tak využití pracovišť,“ soudí Jaromír Gajdáček, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Podle něj určitě české nemocnice nebudou odmítat české klienty a prodlužovat čekací doby jen proto, že se tam budou chodit léčit lidé ze zahraničí. „Pokud by se tak dělo, pak okamžitě budeme žádat nápravu.“

Gajdáček řekl, že dosud je to tak, že v zahraničí je zajištěna akutní péče. „Plánované operace se mohou nasmlouvat se zahraničním zařízením jedině v případě, že takováto péče není v České republice dostupná.“


Komentovat článek: Léčebná turistika už začala

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Léčebná turistika už začala

Komentáře

1 komentář
iso To je velmi dobře, že začala.  | 17. 06. 2010 10:22

Přinese do zdravotnictví peníze. Pro naše lidi to je dobře. nemusí se obávat zhoršení péče. Kdo bude brzo křičet - to budou právě ty cizé zdravotnictví, co příjdou díky naši konkurenci o své pacienty. To je jenom dobře...!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné