Léčebny mají pojišťovně VZP vracet miliony

Léčebny dlouhodobě nemocných jsou ve Zlínském kraji existenčně ohroženy. Tvrdí to někteří jejich šéfové. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim totiž zaslala doúčtování za první pololetí loňského roku, podle kterého jí mají zdravotnická zařízení vrátit několik milionů korun…

Zlínský kraj V nelehké situaci se ocitly léčebny dlouhodobě nemocných ve Zlínském kraji. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) totiž vyčíslila, kolik peněz bude chtít od léčeben dlouhodobě nemocných ve Zlínském kraji vrátit za první pololetí loňského roku.

V některých případech se jedná až o několik milionů korun. Zdravotnická zařízení jsou však přesvědčena, že VZP sumu vypočítala chybně a že dluží podstatně menší částky. Některé léčebny se ve sporu chtějí obrátit na soud.

V nejhorší situaci se ocitla vsetínská nemocnice. Ta má vrátit sedm milionů korun. „Zatím ještě vyčkáváme na vyjádření VZP. Proti doúčtování a postupu pojišťovny jsme se ohradili a doufáme, že naše námitka, kterou považujeme za oprávněnou, bude přijata,“ sdělila mluvčí vsetínské nemocnice Jana Oborná.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se ovšem brání tím, že pouze dodržuje vyhlášky ministerstva zdravotnictví. „Zdravotní péči hradíme dle platných předpisů. Vyúčtování za první pololetí loňského roku pojišťovna s nemocnicemi se stále projednává,“ reagoval ředitel zlínské pobočky VZP Martin Doležal.

O situaci v nemocnicích se začal zajímat už i hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Ten již navštívil vsetínskou léčebnu, která spadá pod místní nemocnici. Po jednání s jejím ředitelem Martinem Metelkou všechny ujistil, že kraj jako zřizovatel nemocnice nedopustí omezení zdravotní péče v tomto zařízení.

„Proto na příštím jednání zastupitelstva předložím návrh na přechodné řešení. Tím bude půjčka pro nemocnici do konce letošního roku. Ta by jí měla pomoci překlenout současnou situaci, která je z mého hlediska neudržitelná,“ řekl Lukáš.

Méně dramatická je situace v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Podle Lukáše by zařízení mělo VZP vracet přes dva miliony korun.

„Ve Zlíně není situace tak dramatická jako ve Vsetíně. Kraj se proto zatím nezabýval otázkou, zda krajské nemocnici pomůže stejně jako vsetínské. Každopádně je prioritou, aby péče o pacienty zůstala zachována tak, jak je,“ sdělil krajský mluvčí Patrik Kamas.

Tolik klidná už není ředitelka Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích Zdislava Tělupilová. „VZP nám doporučila, abychom snížili počet lůžek z šedesáti pěti na osmapadesát. Přitom po celý rok máme devadesátidevítiprocentní obleženost. Navíc registrujeme tolik žadatelů o naši péči, že bychom se mohli o polovinu rozšířit,“ reagovala Tělupilová.

Pokračovala s tím, že se k pojišťovně kvůli dluhu odvolá. „Věřím, že zvítězí zdravý rozum,“ podotkla. Že celá nepříjemnost bude mít dobrý konec doufá i správce Nemocnice Milosrdných sester svatého Vincence de Paul v Kroměříži Vít Pělucha.

„Podle naší kalkulace máme pojišťovně vrátit něco málo přes tři sta sedmdesát tisíc korun. Jenže VZP nám přeplatek vyčíslila na takřka osm set šedesát tisíc, což je obrovský rozdíl. V polovině února jsme se zástupci VZP sešli. Sdělili jsme jim, že vrátíme pouze námi vypočítanou kalkulaci, ale stáli si za svým. Nezměníli postoj pojišťovna, bude muset rozhodnout soud,“ uvedl Pělucha.

I ředitel Městské nemocnice s poliklinikou Uherský Brod Stanislav Lečbych zvažuje, že se obrátí na soud. „VZP máme vracet peníze v řádech několika milionů korun. Je to válka o nesmyslně posouzené věci,“ kroutil hlavou.

Jednání mezi léčebnami dlouhodobě nemocných ve Zlínském kraji i Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ještě nejsou podle ředitele zlínské pobočky VZP Martina Doležala u konce.

„Ještě s vedeními nemocnic posoudíme peněžní dopady a budeme hledat cesty, jak umožnit plynulé . nancování péče,“ dodal Doležal.

Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!