Léčebny pro přestárlé zavírají. Chybějí sestry

Titulní obrázek

Špatné vybavení, nedostatek personálu, přepracované a vyhořelé sestry s nízkými platy. To vše dopadá na těžce nemocné pacienty, kteří v léčebnách dlouhodobě nemocných často umírají. Na situaci si stěžuje Asociace českých a moravských nemocnic…

Platy v léčebnách dlouhodobě nemocných jsou nižší než v jiných odvětvích zdravotnictví. To se podepisuje i na kvalitě péče o umírající

Špatné vybavení, nedostatek personálu, přepracované a vyhořelé sestry s nízkými platy. To vše dopadá na těžce nemocné pacienty, kteří v léčebnách dlouhodobě nemocných často umírají. Na situaci si stěžuje Asociace českých a moravských nemocnic.

Kvůli platům sestry odcházejí na lépe placená místa. Jen v Praze chybělo letos v červnu 1200 sester a v září už 1500. Zavírají se proto i celá oddělení.

Podle člena asociace Petra Fialy jsou „eldéenky“ dlouhodobě podfinancované. Zvyšuje se rozdíl mezi náklady na jejich provoz a úhradami od zdravotních pojišťoven.

Celkový dluh vůči LDN asociace odhaduje na dvě až tři miliardy. Přitom pojišťovny podle Fialy peníze mají. Přebytek na jejich účtech by měl být letos kolem 50 miliard.

Podle zástupců nemocnic by proto neměl být problém řešit personální krizi ještě letos částkou 1 až 2 miliardy korun. Pojišťovny jsou ale opatrnější.

„Základem pro jednání musí být otázka, co chce jednotlivá léčebna v roce 2009 zlepšit nebo jaké parametry kvality nabízí,“ říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Mimořádné plošné navýšení léčebnám podle něj pacientům v minulosti nic nepřineslo a není vhodné ani nyní.

Sestry musí obstarat úplně vše

V léčebnách se šetří hlavně na mzdách, říká prezidentka České asociace sester Dana Jurásková

Je v léčebnách dlouhodobě nemocných nedostatek sester kritičtější než v jinde ve zdravotnictví?

Dramatičtější než v jiných segmentech asi není. Nakvalitě a organizaci práce se výrazně podepisují především úsporná opatření. Týkají se hlavně mzdových prostředků. Chybí sanitáři a sestra, která musí být u pacientů 24 hodin denně, pak v podstatě musí vše obstarat sama. To je výsledek dlouhodobého podfinancování tohoto segmentu péče.

Je tedy třeba přijímat nové sestry?

Ne. Nové sestry ani nejsou. Je ale třeba stávající stav doplnit o pomocné síly. Jinak léčebny opustí. Česko má navíc lůžek v LDN relativně málo a kvůli nedostatku sester se zavírá i to málo, co tu je.

LDN jsou vedle nedostatku personálu údajně i špatně vybavené.

Sestry nemají dobré technické zázemí a často ani bezprostředně důležité pomůcky pro péči o pacienta. Pak je problém udržet nutnou kvalitu péče. Je to začarovaný kruh.

Myslíte, že se zlepšením personálního obsazení by docházelo i k méně případům špatné kvality péče?

Určitě. Péče v těchto zařízeních je na bedrech sester a pomocných profesí.

Štěpán Plaček, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!