Léčebný ústav v Pasece má nové oddělení pro lidi s TBC

Více soukromí budou mít díky novému oddělení pacienti s tuberkulózou v Odborném léčebném ústavu v Pasece na Olomoucku. Stavba oddělení pro lidi s touto nemocí stála 31 milionů korun.

„My jsme až dosud pacienty s tuberkulózou umisťovali do izolace na jednom ze stávajících oddělení. Pokoje ale byly vícelůžkové a měly společné sociální zařízení. Tento stav byl už naprosto nevyhovující,“ uvedla ředitelka Odborného léčebného ústavu Paseka Zdenka Polzerová.

Dělníci na jedné z budov léčebného ústavu postavili nástavbu s oddělením pro pacienty s TBC, ke které přistavili výtah a hygienické zázemí pro zaměstnance. „Věřím, že nové prostory, díky kterým budou pacienti v jedno- maximálně dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a jídelnou, určitě kladně ovlivní jejich pobyt v léčebně. Zároveň se zlepší i podmínky zaměstnanců,“ řekl náměstek hejtmana Dalibor Horák (ODS).

Počet nemocných tuberkulózou podle statistik stále klesá. V Pasece ročně hospitalizují 40 až 50 pacientů s touto diagnózou, kteří v léčebně většinou stráví dva až tři měsíce. Léčebný ústav v Pasece přijímá pacienty z Olomouckého a Zlínského kraje, často vněm ale končí i nemocní lidé z Bruntálska a Rýmařovska, tedy z Moravskoslezského kraje.

Česko patří k zemím s dlouhodobě nízkým výskytem TBC, v roce 2015 na 100.000 obyvatel bylo 4,6 případu, rok předtím 4,9. TBC loni v Česku onemocnělo 340 mužů a 146 žen, zemřelo na ni 29 lidí. Nad republikovým průměrem výskytu jsou Praha a kraje Ústecký, Liberecký a Jihomoravský. Průměrný věk nemocných je 53 let.

Léčebný ústav v Pasece má nové oddělení pro lidi s TBC
Ohodnoťte tento článek!