Legislativní rada má připomínky k reformním zdravotnickým zákonům

Titulní obrázek

Legislativní rada vlády dnes dospěla k závěru, že novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která je součástí navrhované reformy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, je v rozporu s právem evropského společenství. Rada navrhuje vládě, aby do této novely zapracovala přesné vymezení povinností zdravotních pojišťoven…

ČTK to sdělila mluvčí rady Simona Cigánková. K dalším zdravotnickým novelám z Julínkova balíku reformních zákonů měla rada připomínky.

Rada také vládě nedoporučuje v zákoně navrhované zřízení kanceláře zdravotních pojišťoven. Rada se dnes zabývala ještě návrhy čtyř dalších zdravotnických zákonů: zákonem o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o zdravotnické záchranné službě a novelou, která mění zákony související s novelou zdravotního pojištění.

Návrh zákona o záchranné službě doporučuje rada vládě schválit se zásadními připomínkami. Rada se například přimlouvá za samostatnou působnost krajů při zřizování zdravotnických záchranných služeb. Související finanční náležitosti by podle legislativců mělo stanovovat nařízení vlády, a nikoli zákon.

Výhrady má rada i k zákonu o zdravotních službách. Jedna z doporučovaných změn se týká práv pacientů při poskytování některých služeb. Z tiskové zprávy rady ale nevyplývá, o jaká práva přesně jde.

O normách má tento týden jednat Julínek s koaličními experty a ve středu 12. listopadu je má dostat na stůl vláda. Původní Julínkův plán byl, aby reforma platila od ledna 2009. Koaliční partneři však zpochybnili jeho záměr převést zdravotní pojišťovny a budoucí univerzitní nemocnice na akciové společnosti. Opozice, odbory, vysoké školy i pacientské organizace protestovaly proti jejich vzniku. Ministr proto reformu rozdělil na dvě části a kontroverzní předlohy odsunul.

Julínkovým reformám, zejména regulačním poplatkům u lékaře, v lékárně a v nemocnici, které platí pacienti od letošního ledna, přičítají kritici neúspěch vládních stran v krajských i senátních volbách.

Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr je přesvědčen, že dnes projednávané návrhy zákonů ještě v listopadu projdou vládou a půjdou do Poslanecké sněmovny. Řekl to Rádiu Impuls. Uznal zároveň, že původně navrhovanou účinnost k 1. lednu příštího roku už ministerstvo nestihne. „Je evidentní, že to nebude k 1. 1. 2009, ale je velmi realistické a já pevně věřím, že se nám podaří zákony schválit tak, aby vstoupily v platnost ať již k 1. 2. nebo k 1. 3. (2009),“ řekl Šnajdr.

Hlavní body návrhů zdravotnických zákonů na dnešním jednání legislativní rady:

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění kromě jiného určuje, jak mají být dostupné konkrétní zdravotní služby. Pojišťovny by mohly nabízet různé zdravotní plány, mohly by omezit nabídku péče neplatičům pojistného. Pacienti by si podle ní mohli připlatit na nadstandardní služby. Řeší problémy spojené s pronajímáním zahraničních pracovníků.

Novela souvisejících zákonů promítá navrhované změny do dalších právních norem.

Návrh zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákona o zdravotních službách) kromě jiného upravuje práva i povinnosti pacientů a jejich blízkých, stejně jako práva a povinnosti poskytovatelů zdravotnických služeb.

Návrh zákona o specifických zdravotních službách navazuje na výše uvedený návrh zákona. Jeho cílem je vymezit ty zdravotní služby, u nichž je třeba s ohledem na jejich zvláštnosti stanovit zvláštní právní úpravu.

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě kromě jiného stanoví dojezdové časy záchranné služby. Za jejich provoz budou zodpovědné kraje.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!