Přejít na obsah

Lék na exodus lékařů: územní nemocnice

zpět
12.1.2011
lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové
zvětšitlékaři, chodba, pohotovost, chirurgovéZdroj: surgicalhospitalists.com

lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové | Zdroj: surgicalhospitalists.com

 

Rozdělit krajské nemocnice na čtyři tzv. územní nemocnice hodlá od 1. března Moravskoslezský kraj. Důvodem je odchod 482 lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme.

Ředitelé nemocnic i hejtmanství veřejně mluví o krizi, která od března ve zdravotnictví nastane. „Pacientům jde doslova a do písmene o život,“ varoval primátor Karviné a krajský radní Tomáš Hanzel (ČSSD).

Ze 482 lékařů osmi krajských nemocnic, kteří podali výpověď, sedm lékařů výpověď stáhlo. Dalších 96 výpovědí podali lékaři v Městské nemocnici Ostrava. Tam stáhli výpověď tři lidé. V Moravskoslezském kraji je ve výpovědi dohromady 568 lékařů.

Krizový plán kraje počítá s rozdělením na čtyři územní nemocnice. „Do těchto nemocnic soustředíme lékařské týmy, které zajistí fungování základních oddělení: ARO, gynekologicko-porodnického, pediatrie, interny a chirurgie,“ vysvětlil hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Územní nemocnice mají poskytovat jen akutní péči. Plánované operace by musely být odloženy, případně zcela zrušeny.

Plánem je, aby se Nemocnice Krnov spojila se Slezskou nemocnicí v Opavě. Druhou územní nemocnici vytvoří nemocnice z Havířova, Karviné a Třince. Ve třetí by se spojila Nemocnice Nový Jičín s Nemocnicí Bílovec a čtvrtou bude Nemocnice FrýdekMístek spolupracující v některých oborech s Městskou nemocnicí Ostrava.

S řešením situace seznámil včera hejtman v Ostravě ředitele osmi krajských nemocnic. Ti potvrdili naléhavost řešení situace. „Pokud k odchodu lékařů dojde, tak budeme schopni poskytnout pouze následnou péči v oborech geriatrie, infekce. Chceme udělat i malou internu, pojede psychiatrie. Nebudeme ale operovat, nebudeme rodit. Ale co je nejhorší, že budeme muset do konce února přeložit 36 pacientů z intenzivních oborů jinam. Jinak by je neměl po 1. březnu kdo ošetřovat,“ upozornil například ředitel Nemocnice Havířov Jan Ferenc.

Převozy, pravděpodobně do Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě, začnou podle něj v polovině února. „Ti pacienti jsou ve vážném stavu a mohou cestou i umřít. Jejich převoz je velmi náročný a pomalu je nemá kdo převézt,“ avizoval.

Na setkání s řediteli dorazil i předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který poté s kolegou Palasem jednal s ředitelem ostravské Fakultní nemocnice Svatoplukem Němečkem.

„Nic konkrétního jsme nedojednali, jen jsme se utvrdili v tom, že pokud by, nedej bůh, problémy nastaly, tak jsme připraveni kooperovat s krajem v rámci našich možností,“ nastínil Němeček. Dodal, že fakultní nemocnice nyní zjišťuje, co je schopna zajistit. Potvrdil, že jedním z problémů by mohly být porody.

„V kraji jich je za rok asi 12 tisíc a kromě nás je tu ještě Vítkovická nemocnice. Protože každá nemocnice může v krizi zvládnout zhruba tři tisíce porodů, musí kraj zachovat dvě porodnice,“ poukázal ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.


Autoři

Pavel Karban, Právo

Související články

4.1. Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů
6 příspěvků
16.12. Hejtman kontaktoval premiéra Hejtman kontaktoval premiéra
0 příspěvků
14.12. Kraj bere lékaře vážně Kraj bere lékaře vážně
0 příspěvků
18.11. Lékaři Slezské nemocnice: Jsme připraveni dát výpověď Lékaři Slezské nemocnice: Jsme připraveni dát výpověď
0 příspěvků

Komentovat článek: Lék na exodus lékařů: územní nemocnice

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lék na exodus lékařů: územní nemocnice

Komentáře

dalších 8 komentářů
SouthP bude úspěšná  | 12. 01. 2011 20:59

A proč to tedy takto hrotit? Peníze jak víme jsou, každé jiné řešení než uznat 13 bodů LOK je de facto mnohem dražší a ohrožující životy pacientů.

buj bude úspěšná  | 12. 01. 2011 18:06

By mě zajímalo, jak to chtějí udělat-to slučování apod. Dle mě je každá nemocnice samostatnou organizací. A s převedením musí zaměstnanec souhlasit. A když nesouhlasí se zaměstnáním v nástupnické organizaci, musí dostat výpověď s patřičným odstupným. A to by byla vlastně šance, jak na tom vydělat, pro ty, kteří nedali výpověď.

MT bude úspěšná  | 12. 01. 2011 17:03

Vážený,po 1.3. je zodpovědnost za to co se bude dít zcela a pouze na těch , co v nemocnicích zůstanou a hlavně na " organizátorech " zdravotní péče. Nikoliv na nezaměstnaném doktorovi. Na tu první žalobu se celkem všichni těšíme, i když ale stále ještě doufáme ,že k té situaci nedojde. BTW, číst o tom jak se bude zajiš´tovat akutní péče, o územních nemocnicích , malých internách , pacientských autobusech, chvástavé řeči menežmentů jak zajistí péči o celou celou zeměkouli atd... jsou to všechno takové fantasmagorie nekopetetních ANANAS.ů, že nezbývá než se tlouct do hlavy, proč tahle akce nevznikla o pár let dřív.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné