Lék proti pandemii stál 290 miliónů

Na návrh ministryně zdravotnictví Milady Emmerové včera vláda schválila nákup protivirového léku Tamiflu za 290 miliónů korun. Lék Tamiflu brání chřipkovému viru v rozšíření do těla, a pomáhá tak zmírnit projevy nemoci nebo jim dokonce předejít…

Praha-Na návrh ministryně zdravotnictví Milady Emmerové včera vláda schválila nákup protivirového léku Tamiflu za 290 miliónů korun.

V případě pandemie chřipky by jej dostali senioři, malé děti, diabetici, kardiaci, chroničtí a onkologičtí pacienti, stejně jako lidé potřební pro chod státu, jako jsou zdravotníci, policisté, hasiči a pracovníci dopravy.

„Peníze uvolnila vláda z rozpočtové rezervy,“ řekla ministryně Emmerová novinářům.

Lék Tamiflu brání chřipkovému viru v rozšíření do těla, a pomáhá tak zmírnit projevy nemoci nebo jim dokonce předejít.

Nákup léku je prvním krokem pandemického plánu, který má Česko od roku 2000 a který je vypracován podle instrukcí Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pokud by svět zasáhla masívní epidemie nového kmenu chřipky, trvalo by přinejmenším tři měsíce, než by byla vyrobena účinná vakcína.

Do té doby by vybrané skupiny obyvatel dostaly tento přípravek. Za nejlepší prevenci chřipky se však považuje očkování.

V České republice je očkováno sedm procent obyvatel, v Evropské unii dvaadvacet. WHO doporučuje, aby bylo očkováno třicet tři procent obyvatel.

Epidemie chřipky se opakují každý rok, jejich rozsah je obvykle stejný. Jednou za třicet až čtyřicet let se virus chřipky promění.

Očkování na něj nezabírá a hrozí pandemie. Svět postihly nejhorší pandemie v letech 1918, 1957 a 1968. Pravděpodobnost pandemie je tak nyní vysoká.

Nikde na světě se zatím nová varianta viru neobjevila, vědci se ale obávají, aby nevznikla proměnou viru ptačí chřipky.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!