Lékař nebude soudně trestán za to, že si řekl o peníze za operaci

Berounský lékař s konečnou platností nebude soudně trestán za to, že žádal od pacienta peníze za operaci, která je v jiných zařízeních bezplatná. Okresní soud v Berouně loni postoupil případ České lékařské komoře, protože prý jde maximálně o kárné provinění.

Nejvyšší soud (NS) tento právní názor nyní potvrdil, když odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, zjistila ČTK ze soudní databáze. Okolnosti případu jsou prý natolik výjimečné, že snižují společenskou škodlivost činu.

Urolog se soukromou praxí pečoval o pacienta, jehož stav vyžadoval náročnou operaci močového měchýře. Lékař mu nabídl, že zákrok sám provede na chirurgii v hořovické nemocnici, ale zároveň si prý řekl o peníze. Údajně je potřeboval na půjčení přístrojů a jako kompenzaci za to, že musí zavřít svou ordinaci.

Celkem se lékař s pacientem podle spisu dohodl na zaplacení 60.000 korun. Neřekl mu však, že v jiné nemocnici, která má s pojišťovnami smlouvu na podobné zákroky, by nemusel platit nic. Pacientovi ale řekl, že v jiném zařízení by čekal na operaci příliš dlouho, což je podle obžaloby sporné. Nemocný muž souhlasil, později se však obrátil na policii a investigativní novináře. V lednu 2011 pak vyšetřovatelé obvinili lékaře z přijímání úplatku.

Před soudem nakonec čelil obžalobě z podvodu. Okresní soud ovšem kauzu po jejím důkladném přezkoumání předal lékařské komoře, což se nelíbilo státnímu zastupitelství. Podle Zemana justice redukovala vztah lékař-pacient na poměr podnikatel-zákazník a nepřihlédla k právům pacienta, která plynou z českých zákonů i Listiny základních práv a svobod. Šéf žalobců dále uvedl, že lékař sice může žádat peníze za operaci, kterou v daném zařízení neproplácí pojišťovna, avšak musí zároveň pacienta komplexně poučit. Součástí takového poučení má být informace o tom, že jinde zákrok platí pojišťovna.

„Jestliže tak (lékař) nepostupoval, lze uzavřít, že sám sebe obohatil tím, že zamlčel podstatné skutečnosti, případně se části takového jednání dopustil ve stadiu pokusu,“ potvrdil NS ve svém usnesení. Zároveň ale dospěl k závěru, že případ je natolik výjimečný, že lékař nepatří před trestní soud.

Specifické okolnosti prý významně snižují společenskou škodlivost činu. Jde o lékaře s dlouholetou praxí, operoval i v zahraničí a nikdy na něj nebyly stížnosti. Pacientovi poskytl značné množství dalších informací o zákroku, proto nelze říci, že by nedostál své poučovací povinnosti. Nespáchal tak podvod, nedopustil se ani útisku nebo jiného trestného činu. Případné porušení etických zásad je už otázkou pro Českou lékařskou komoru.

Ohodnoťte tento článek!