Lékař nechal při zákroku v rameni ženy skalpel, ta žádá odškodné

zákony, soud, spravedlnost

Lékař Centra jednodenní chirurgie v Hradci Králové zanechal v roce 2007 po endoskopickém vyšetření v rameni pacientky Ireny Pipkové zhruba čtyři až pět centimetrů dlouhou čepelku skalpelu.

Žena, která tři měsíce trpěla silnými bolestmi, nyní u Okresního soudu v Hradci Králové požaduje vyplacení odškodného ve výši 180.000 korun. Právní zástupce centra pochybení přiznal, uvedl však, že silné bolesti pacientky nebyly způsobené v těle zanechaným skalpelem.

Soud dnes vydal takzvaný částečný rozsudek, kterým uložil centru uhradit pacientce odškodnění ve výši tři tisíce korun. O vyplacení zbývajících 177.000 korun soud rozhodne až svým konečným rozsudkem.

Nyní pětašedesátiletá žena se 11. ledna 2007 podrobila endoskopickému vyšetření ramene, při kterém ji zůstala v těle část skalpelu. Následně ji lékař přes silnou bolest nutil s ramenem cvičit. „Byla jsem úplně hotová, brečela jsem jako malé dítě, ta bolest nebyla k vydržení,“ řekla před soudem Pipková. Až 2. dubna 2007 při předoperačním rentgenovém vyšetření našli lékaři na snímku ramene čepel skalpelu, kterou o dva dny později při operaci ramene pacientce z těla vyňali.

Soudce Jindřich Rajman dnes s odvoláním na znalecký posudek uvedl, že nelze jednoznačně určit, zda silné bolesti byly způsobené zapomenutou čepelkou skalpelu či poškozením ramene. Soud líčení odročil kvůli doplnění žalobních tvrzení na neurčito. Právní zástupce žalobkyně navrhl smírné vyřešení sporu úhradou 75.000 korun, zástupce žalovaného si ponechal čas na rozmyšlenou.

Centrum jednodenní chirurgie bylo v Hradci Králové založeno v roce 2002, od letošního roku má také pardubickou pobočku. V centru pracují více než dvě desítky lékařů, kteří se specializují na provádění moderních miniinvazivních zákroků a endoskopických operací, které pacient absolvuje v ambulantním režimu bez hospitalizace.

Podobný případ se v České republice již objevil. V říjnu 2008 soud rozhodl, že bývalá pacientka nemocnice v Sokolově na Karlovarsku dostane 602.000 korun za to, že jí lékaři zapomněli při operaci v roce 1990 v břiše chirurgickou roušku.

Lékař nechal při zákroku v rameni ženy skalpel, ta žádá odškodné
Ohodnoťte tento článek!