Lékař: Porodnice je služba a maminky jsou klientky, ne pacientky

Porodnice je služba a maminky jsou klientky, které mají právo vědět, co a proč se s nimi při vyšetření děje. Příjemná atmosféra a vstřícný personál jsou samozřejmostí. S těmito představami přebíral před zhruba čtyřmi lety vedení porodnice ve Fakultní nemocnici Motol Tomáš Binder…

Praha – Porodnice měla tehdy špatné jméno, co se přístupu k matkám týče, teď si ji naopak v internetových diskusích doporučují.

Binder řekl, že z 2200 porodů za rok stoupne letos jejich počet na 3500. Dál jít nemohou, neměli by kam maminky uložit. Od září rozšíří oddělení šestinedělí o 13 lůžek, tím mírně zvýší kapacity.

Nárůst počtu porodů zčásti ovlivnilo to, že rodí silné ročníky a že ženy volí pro porod větší centra, kde mají jistotu, že se jim při komplikacích dostane špičkové péče. Z velké části je ale nárůst počtu porodů i důsledkem toho, že Motol má stále lepší pověst.

Podle Bindera si ji budovali postupně. Odejít museli zaměstnanci, kteří nedokázali přijmout, že se jejich přístup musí změnit. Například že musejí zaklepat na dveře, než vstoupí do pokoje, který je soukromým územím maminek a jejich dětí. Nebo že mají pozdravit a představit se, když ženu v ordinaci vítají.

Porodnictví se od jiných oborů medicíny liší v tom, že se věnuje ženám většinou zdravým. Jejich problémem bývá strach. „Odblokovat strach z neznámého prostředí, z kontaktu s neznámými lidmi, to považuji za velmi důležité,“ řekl Binder, který řadu let šéfoval známé pražské porodnici u Apolináře.

Ženy mohou předem s lékařem probrat, jak si porod představují. „Nebráníme se alternativním metodám, pokud to neohrozí zdraví a život matky a dítěte,“ potvrdil lékař. Ženy mohou zmírnit porodní bolesti při koupeli ve vaně, k dispozici mají míče a žebřiny. Mohou si do určité míry volit i polohu, nemusejí klasicky ležet na zádech.

V Motole jsou ženy na dvoulůžkových pokojích, miminka mají u sebe. Téměř 80 procent tatínků je u porodu, jsou oporou ženě, i když někdy práci porodního týmu komplikují. Binder přesto považuje otce u porodu za velký přínos. „Pro nás to znamená, že nám koukají do ruky, vědí, co děláme. Byl to jeden ze zlomových momentů, že se přístup personálu musel změnit,“ shrnul Binder.

Při letošním hodnocení přátelskosti zdravotního systému vůči pacientu-klientovi skončilo Česko mezi zeměmi EU až na 22. místě. Porodnictví však bylo vysoce oceněno, švédská nezisková společnost Health Consumer Powerhouse vyzdvihla velmi nízkou novorozeneckou úmrtnost; Česko je se 4,2 případy na 1000 obyvatel druhé nejlepší na světě po Singapuru.

ČTK

Lékař: Porodnice je služba a maminky jsou klientky, ne pacientky
Ohodnoťte tento článek!